HLAVNÍ VÍTĚZOVÉ

Drsný příběh o dospívání a zároveň postapokalyptické podobenství o zničení přírody, po kterém následuje zpustošení lidských vztahů. O tom vypráví novinka Bianky Bellové Jezero, jež nejvíce zaujala letošní porotu cen Magnesia Litera. Včera ji na Nové scéně vyhlásila knihou roku. Bellová zasadila příběh chlapce Namiho, který pátrá po matce, do exotického prostředí připomínajícího vysychající Aralské jezero, jehož pustota souznívá s vnitřním pocitem hrdiny.

Nejlepší prózou se stala kniha Marka Šindelky Únava materiálu, univerzální výpověď o fyzické izolaci a odtržení, jež prožívají novodobí uprchlíci.

CENA ZA HŘÍČKY

Literu za knihu pro děti a mládež získali Tomáš Končinský a Barbora Klárová za Překlep a Škraloup, jehož nosným principem je propojení a prostorové rozložení textové a obrazové složky, slovní hříčky a různé groteskní protimluvy.

DILIA Litera pro objev roku putovala do rukou Ondřeje Nezbedy, který napsal Průvodce smrtelníka, nejlepší naučnou literaturou je publikace Petra Roubala Československé spartakiády.

Z Litery za publicistiku, kterou letos organizátoři znovu do cen vrátili, se radovala Kateřina Šedá za Brnox. Čtenáře nejvíc zaujala zpověď polského kněze působícího u nás Zbygniewa Czendlika Postel hospoda kostel (Kosmas Cena čtenářů).

V kategorii Kniha roku a DILIA Litera pro objev roku hlasovalo 116 lidí z knižní branže oslovených spolkem Litera. V kategorii Kosmas Cena čtenářů hlasovalo přes pěti tisíc čtenářů, v kategorii Magnesia Blog roku celkem více než deset tisíc čtenářů. V ostatních kategoriích o vítězích rozhodly pětičlenné oborové poroty tajným hlasováním.