"Podle návrhu komise urbanistiky a dopravy by Hapkova busta měla stát u druhých schodů směrem ke kolonádě Karolínina pramene. To je zhruba v polovině mezi Zpívající fontánou a kolonádou," řekl Třešňák. Podle některých zastupitelů ale busta patří blíže ke Zpívající fontáně.

O umístění busty blíže k fontáně se zasazoval například Vladimír Kantor, který spolu s mariánskolázeňským občanem Milošem Coufalíkem inicioval vyhlášení veřejné sbírky na zhotovení busty. Ve sbírce se vybralo téměř 42.000 korun z celkové částky 318.000 korun. Zbytek doplatí město, které schválilo původně nižší částku navýšit ještě o úpravu, která by měla sochu udělat odolnější vůči případným zásahům vandalů.

Nenechte si ujít: Českým lvům vládnul film o Janu Masarykovi. Učitelka vyšla naprázdno

Zhotovení busty s Hapkovou podobiznou se ujal umělec Albert Králíček z Nové Paky. Samotná podobizna je umístěna na originálním podstavci v podobě klaviatury, celé dílo je vysoké zhruba dva metry. Jeho výroba trvala měsíc a půl.

Vedle Hapkovy Hudby pro fontánu zaznívají na mariánskolázeňské kolonádě díla dalších autorů, například Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka. Zpívající fontána hraje od 30. dubna do konce října denně od 7:00 každou lichou hodinu, ve 21:00 a 22:00 včetně projekce s barevným osvětlením.

Přečtěte si: Seniorka si zlomila kotník na ledu. Soudí se s městem už čtyři roky