Severskou literaturu budou nabízet v originálním stánku s kartonovou stěnou navrženou studentkami Českého vysokého učení technického Markétou Rádkovou a Monikou Fišerovou. "Stánek čestného hosta letošního Světa knihy bude unikátní. Celý bude vytvořen z několika set kartonových krabic sestavených do velké stěny, která protne celý prostor střední haly Průmyslového paláce," řekl Michal Švec ze Skandinávského domu.

Největšími hvězdami budou Katja Kettuová z Finska, jejíž román Porodní bába se stal v Česku bestsellerem, a norský spisovatel Jostein Gaarder, autor románu pro mládež o dějinách filozofie Sofiin svět. Dále Prahu navštíví dva držitelé Ceny Severské rady za literaturu Dán Kim Leine a islandský autor píšící pod pseudonymem Sjón. Více informací se nachází na www.readnordic.cz.

Na akci spojující nabídku nakladatelů s literárním festivalem se představí 405 vystavovatelů z 26 zemí. Literární festival nabídne 26 výstav, 20 filmových a 42 divadelních představení. Zároveň v průběhu festivalu vyhlásí řadu výherců různých cen, mezi něž patří i Cena Jiřího Theinera za šíření a propagaci české literatury v zahraničí, kterou obdrží Markéta Goetz-Stankiewiczová z Kanady. Dále budou například oznámeni laureáti Ceny Jiřího Ortena, Anticeny Skřipec, dále budou vyhlášeny Audiokniha roku, Slovník roku 2015 a další.

V rámci tématu s názvem Fenomén krimi na festivalu vystoupí čeští i zahraniční spisovatelé a literární kritici či interpreti audionahrávek detektivních příběhů. Dalšími z tematických okruhů jsou Město jako literární kulisa a Vaříme s knihou. Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů se bude věnovat podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih. Více informací se nachází na www.svetknihy.cz.

Součástí veletrhu Svět knihy bude i 10. ročník projektu Das Buch představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Pořadatelé uvedou šest spisovatelů a dva nové překlady románů o Raineru Mariovi Rilkovi a malíři Chaimu Soutinovi. Více informací na www.dasbuch.cz.

V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu se již podesáté uskuteční Noc literatury, čtení z překladů evropských autorů, které se bude konat na 21 místech v Praze 8.