Kyselý vodotrysk v jícnu

Za přejedení a přepití alkoholem můžete být potrestáni v lepším případě pocitem těžkého žaludku, v tom horším i pálením žáhy, které znepříjemní celý večer. Pálení žáhy je způsobeno takzvaným reflexem, neboli zpětným tokem kyselých šťáv, které se vracejí ze žaludku do jícnu. Sliznice jícnu ale není na takovou kyselost připravena a tělo to hlásí nepříjemným pálením za hrudní kostí, někdy připomínajícím infarktové příznaky.

Pro rychlou pomoc se hodí léky, které kyselé žaludeční šťávy neutralizují – například Ranisan nebo pastilky Rennie. Kdo mívá potíže opakované, měl by po poradě s lékařem užívat nejspíše takzvané blokátory protonové pumpy („protonová pumpa" je enzym, který v žaludečních buňkách tvoří kyselinu a uvolňuje ji do žaludečních šťáv). Tyto léky, například Loseprazol, snižují kyselost navracejících se žaludečních šťáv a některé jsou volně prodejné v lékárnách.

Tip pro vás: Vyhněte se dráždivým jídlům, jako je česnek, mák, citrusy, kořeněná jídla, smažené pokrmy s tatarkou, glutaman sodný a další přísady v polotovarech. Pálení žáhy předejdete, když nebudete popíjet bublinkové nápoje, alkohol na lačno a když si nezapálíte cigaretu.

Kohoutkův příběh

Nemusí to být zrovna zrníčko nebo jadérko ořechu, které v pohádce zaskočilo lakomému kohoutkovi. Potíže v krku vám může způsobit třeba pecka od ovoce ve sváteční bowli nebo tradiční rybí kost.

Pokud sousto uvízne v krku v průběhu polykání, je dobré mu v cestě pomoci opakovaným zapíjením. Při pocitu zapíchnuté rybí kůstky se doporučuje polknout střídu čerstvého chleba. Pokud potíže trvají, nutně vyhledejte lékaře.

Tip pro vás: Pokud je předmět zaklíněn v dutině ústní, na patrovém oblouku či v hltanu, vyrazte na oddělení ORL. Je-li ale níže, vyhledejte raději chirurgii nebo internu, kde mají endoskopické pracoviště. V takovém případě už nic nejezte ani nepijte pro případ, že by byla třeba k vyjmutí předmětu akutní operace.

Smutky uprostřed koled

Lidé si mají být o svátcích blíž, projevují si svou lásku a obdarovávají se. Ale co když není koho objímat ani potěšit? Samota nebo jiná tíživá situace vyvolává u lidí o Vánocích hluboký smutek a někdy může přejít až do psychiatrického onemocnění - deprese.

Při té lehké se nemocný musí nutit do jakékoliv aktivity, cítí se unaven, uzavírá se sám do sebe. Při středně těžké depresi má už silně negativní myšlení a nemůže běžně fungovat. U nejtěžších forem je člověk v hlubokém útlumu, je apatický, straní se společnosti a pomýšlí na smrt. Nenechte své blízké ani sebe dojít do takového stadia! Deprese je léčitelná choroba, vyhledejte včas lékaře.

Tip pro vás: Nad běžnými smutky můžete vyzrát i tak, že změníte svůj životní styl a užijete některé doplňky stravy. Pravidelně jezte zdravé jídlo, hýbejte se a odpočívejte. Pomohou také kvalitní doplňky s obsahem aminokyseliny L-tryptofanu, což je látka, z níž v těle vzniká serotonin, hormon dobré nálady. Užívejte vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, vápník, hořčík a vitamín C.

Plameny a jiskřičky

Hořící svíčky, prskající prskavky, doutnající františky, klokotající hrnce rybí polévky, prskající olej při smažení a někdy možná i horké olovo, lité při věštění budoucnosti do studené vody. To je spousta drobných nebezpečí, které hrozí spáleninami.

Za prvé se snažte při jakémkoliv nakládání s ohněm nebo horkými tekutinami být maximálně opatrní, za druhé si chraňte nejen kůži, ale i oči. Pokud se přeci jen spálíte, nezapomeňte, že musíte postižené místo okamžitě začít chladit, aby destruktivní vliv tepla nepostupoval hlouběji do tkáně. S většími popáleninami okamžitě spěchejte k lékaři, pouze je sterilně zakryjte, nepoužívejte na ně žádné oleje, masti ani zásyp.

Tip pro vás: Voda, kterou popálená místa chladíte, by měla mít asi 8 °C. Mrazit je ledem je špatné, protože i nízké teploty kožní buňky ničí. Na drobné popáleniny lze použít speciální náplasti, které koupíte v lékárnách.