Od chvíle, kdy se ti dva prvně potkali, je už nikdo nedokázal rozdělit. Byli nepřehlédnutelní. Vysoký snědý obr s tvrdými pěstmi a drobná světlovláska, jejíž štíhlé nohy přiváděly do varu významné muže své doby – režiséry Karlem Lamačem a Alfredem Hitchcockem počínaje a třeba Adolfem Hitlerem konče. Byli ukázkový pár. Anny Ondráková a Max Schmeling však žili v chmurné době, která lásce příliš nepřála.

"Přesto spolu v manželství vydrželi přes padesát let," říká kreativní producentka cyklu Osudové lásky Lenka Poláková. "Jedna kuriozita - po povodních v roce 1997 poslal Max Schmeling České republice třicet tisíc marek jako pomoc na odstranění škod po ničivé povodni. Natolik byl s prostředím své ženy spjat, že neváhal pomoct. Podobných konsekvencí je ale v našem cyklu neuvěřitelná škála," doplňuje Poláková.

Cyklus, jehož autorem a průvodcem je novinář Stanislav Motl, si v dalších dílech všímá vztahů spisovatelky Boženy Němcové k básníku Václavu Bolemíru Nebeskému, "zuřivého reportéra" Egona Erwina Kische k půvabné studentce dívčího gymnázia Minerva Jarmile Ambrožové či bohémského herce Huga Haase k původem švýcarské herečce Marii Bibikoff, zvané Bibi.

V hledáčku autorů "uvázl" i Johann Wolfgang Goethe, který měl v roce 1821 coby dvaasedmdesátiletý muž bohatý a obdivuhodný život. Uznávaný básník, dramatik, filozof i politik nabyl světové proslulosti a možná, že už ani nečekal, že jej v životě čeká ještě něco zásadního. Ale stalo se – při pobytu v Mariánských Lázních se potkal se sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow a láska jej rozpálila jako zamlada.

Janáček se bezhlavě zamiloval

O Kamile Urválkové ještě i pamětníci po letech vyprávěli, že byla mimořádně krásná a elegantní. Byla zcestovalá, ovládala několik světových jazyků a milovala literaturu. Jako štíhlou, vzdělanou sedmadvacetiletou ženu ji v Luhačovicích v roce 1903 potkal skladatel Leoš Janáček. Přistoupila k němu v kavárně a položila před něj květiny, protože prý vypadá příliš smutně. A skladatel se do ní okamžitě bezhlavě zamiloval…

"Věřím, že cyklus Osudové lásky bude pro diváky v tomto čase koronavirové pandemie pohlazením po duši. Čeká nás dvanáctkrát vzrušujících vzplanutí velkých slavných osobností - těch nejtajemnějších, nejromantičtějších lásek, které si člověk umí představit. Myslím, že láska je to, co může lidi v této době potěšit," doplňuje Lenka Poláková.

Stanislav Motl podle jejích slov nachází v každém příběhu nová fakta či odhalení. "Například Marie Bibikoff, osudová láska Huga Haase, který v Hollywoodu pracoval s Gregory Peckem nebo Johnem Waynem a potkal se i s Marilyn Monroe, přináší ve svých výpovědích zajímavé vzpomínky. Krásné i uštěpačné. Spolu s ostatními vytvářejí obraz doby, v jaké zmíněné osobnosti žily - reflektují naši kulturu i historii. Jde o moc krásný historický exkurz, ale tentokrát za láskou, nikoli za zločiny," uzavírá producentka.