Tiché roky, nejnovější kniha jedné z nejúspěšnějších českých spisovatelek Aleny Mornštajnové, se staly vítězem prvního ročníku čtenářské ankety Kniha roku.

Cenu vyhlásil letos poprvé nadační fond Čtení tě mění. Do hlasování se zapojilo téměř 48 tisíc čtenářů. Kniha Aleny Mornštajnové vyšla letos v dubnu v nakladatelství Host. A za půl roku se jí prodalo už více než pětapadesát tisíc výtisků. V soutěži se stala také Společenským románem roku.

Knižní tip: Krásný svět – antiutopické povídky Emila Bratršovského
Krásný svět – antiutopické povídky Emila Bratršovského nahlížejí do budoucnosti

Tiché roky jsou intimním příběhem z prostředí jedné rodiny. A podle samotné autorky jsou o síle slov a také o tom, jak ničivou zbraní dokáže být v našich životech to všechno nevyslovené.

Úspěšná Hana

„Jsem sama zvědavá, jaký bude mít kniha mezi čtenáři úspěch. Hana to není, nemůžu psát pořád stejné knihy,“ říkala před vydáním Tichých roků Mornštajnová.

Její předchozí román Hana totiž zaznamenal fenomenální úspěch a udělal ze spisovatelky hvězdu, v prodejích překročil hranici sto tisíc výtisků. Celkově se prodalo už 240 tisíc tištěných knih Aleny Mornštajnové.

Debut po padesátce

Ta přitom svou první knihu Slepá mapa vydala až po padesátce, v roce 2013. O dva roky později ji následoval román Hotýlek, Hana pak vyšla před dvěma lety.

V srdci New Yorku. Jack Kerouac pózuje na náměstí v Greenwich Village
Skrze jeho dílo objevují miliony čtenářů svět. Před padesáti lety zemřel Kerouac

Dnes je už jasné, že se Mornštajnové na předchozí úspěchy podařilo navázat. Tiché roky jsou mezi čtenáři úspěšné, celkem více než tři měsíce například vedly v prodejnosti na webu Svazu českých knihkupců a nakladatelů a i na Databázi knih si vedou skvěle. Momentálně mají přes dva tisíce hodnocení a 91 procent. Hana se drží na 95 procentech a má více než šest tisíc hodnocení.

„Úspěch Tichých roků mě těší a mám z něj radost. Zároveň je to pro mě i trochu překvapení. Hana totiž byla silná svým tématem a Tiché roky jsou přece jen spíše intimním dramatem,“ dodává autorka.