„Z podnětu herců vypracovala dabingová sekce podle německého vzoru pravidla pro výkon a odměňování, kdy herec není placen od hodiny práce, jak je u nás běžné, ale od množství vytvořených replik, jak to už léta dělá i Česká televize. Tři roky jsme se snažili prosadit změny v dabingovém systému, aby jeho kvalita zůstala zachována a nepřicházel o výjimečné hlasy skvělých herců, kteří za někdy až ponižujících podmínek nehodlají pracovat," řekl Hromada. Z kandidátů, kteří měli zájem agenturně zastupovat dabingové herce, byla vybrána personální agentura ManpowerGroup (MPG), která s výrobci dabingu jedná od února.

„Výsledek je jediný – herci, kteří jsou od 1. května v agenturním zastoupení, začali být přeobsazováni. A to i v roztočených seriálech, kde mají průchozí role," uvedl předseda dabingové sekce Herecké asociace Zdeněk Hruška. Herci ani agentury podle něj dabingová studia nebojkotují, stejně tak neexistuje ani válka mezi herci, jak tvrdí některá média.

„Naopak – renomované studio Virtual, které vyrábí kvalitní dabing už přes dvacet let především pro kina, rámcovou smlouvu s MPG podepsalo a herci pracují za nových podmínek bez problémů. Stejné je to i v případě Studia Budíkov. To jen dokazuje, že spolupráce je možná, že o uměleckou kvalitu má ještě někdo zájem," dodal Hruška. Také studio SDI vyrábějící pro kabelové satelitní televize včetně HBO podle něj začalo s agenturou jednat o spolupráci.

Přeobsazování dabérů

„Není to ale tak, že bychom vyhověli a peníze dabérům v rámci nových pravidel zvýšili. Těžko můžeme vysvětlovat zahraničním zákazníkům, že pokud šest let děláme seriál, sedmý rok ho budeme ve stejném složení dělat dráž. I když přeobsazovat dabéry nechceme, nakonec k tomu dojde," řekl zástupce studia SDI Aleš Svatý. Podle něj nechtějí zahraniční zákazníci o navyšování rozpočtů v dabingu ani slyšet, dnešní cena je pro ně standardní a mezní. Jediné, o čem se lze s asociací bavit, je zastoupení dabérů agenturou v nikoliv mandátní, ale komisionářské smlouvě, což podle něj nese administrativní obtíže.

Podobný názor zastává i vedení společnosti Barrandov Studio. „Jako zhotovitel má uzavřeny se zadavateli dlouhodobé rámcové smlouvy, jejichž znění tato komisionářská agenturní smlouva nerespektuje. Proto tedy nemůžeme přistoupit na nestandardní a jednostranně navrhované podmínky, které nereflektují reálnou situaci na trhu," řekl tiskový poradce společnosti Tomáš Želazko. Herecké honoráře podle něj tvoří výraznou část nákladů na výrobu české verze. „Jejich výše je určována finančními a výrobními možnostmi klienta, i náročností, kvalitou a určením projektu," vysvětlil.