Mnohé novinky se vztahují k letošním oslavám 100 let od vzniku Československa. Jednou z nich je původní seriál Skautská pošta. Pavel Zedníček v něm coby 116letý stařík provede společně s Naďou Konvalinkovou svá dvě seriálová pravnoučata naší minulostí, o níž jim barvitě vypráví.

Děti se tak dozvědí, jakou důležitou roli sehráli skauti v prvních dnech po vzniku samostatného státu. Zároveň se při svých dobrodružných výpravách setkají s historickými postavami z politického, kulturního i společenského života, například s Karlem Kramářem, Karlem Čapkem, Jiřím Wolkerem, Antonínem Benjaminem Svojsíkem, Emou Destinnovou, Charlottou Masarykovou či tehdy jedenáctiletým „Jestřábem“ Jaroslavem Foglarem.

„Natáčení je milé a zábavné, pro děcka je pořad skvělý, protože se jeho prostřednictvím o našich dějinách něco naučí,“ říká Pavel Zedníček, který se prý zpočátku lekl, že by měl hrát 116letého dědu. „Pak jsem se ale podíval na svého tátu, který letos oslaví šestadevadesát roků, a zjistil jsem, že vypadá líp než já. Tak jsem do toho šel.“

Vědomostní soutěž

Témuž výročí je věnována i česko-slovenská soutěž Ahoj, republiko!, díky níž děti prožijí zásadní dějinné okamžiky a poměří si síly ve sportu i vědomostech. Vyzkoušejí si například běžný život ze začátku minulého století, dozvědí se, jak se lidé oblékali, s čím si tehdy děti hrály, co se u nás vyrábělo, nebo na jaké filmy se chodilo do kina. To vše pod dohledem dvojice moderátorů, slovenské herečky Dominiky Morávkové a českého herce Marka Adamczyka.

„Díky práci na této soutěži jsem se strašně moc dozvěděl, hlavně z historie Slovenska. Stejně tak se mohou leccos dozvědět všichni, kteří se na ni budou dívat,“ říká Adamczyk na adresu pořadu, který vznikl v koprodukci Česka a Slovenska.

Za dalším „stovkovým“ projektem Když se řekne naše země stojí režisérka Maria Procházková. Animovala státní symboly hymnu, vlajku a znak a podložila je hravým a zvídavým dialogem dvou dětí. „Píseň Kde domov můj jsme zabalili do dětského kufříku. Výtvarná stylizace symbolizuje jak divadelní původ naší hymny, tak cestování, a tedy příležitost, kdy reprezentuje naši vlast,“ sděluje kreativní producentka Barbara Johnsonová.

Z nového úhlu se na české dějiny podívá seriál Hvězdičky. Přiblíží zajímavé okamžiky z dětství osobností, které měly později zásadní roli v nově vznikajícím státu. Seriál zároveň navazuje na silnou českou animátorskou tradici.

„Každý záběr je samostatná ilustrace, která je následně rozpohybována. V animaci jsme uplatnili klasický styl ‚papírkového‘ a ‚ploškového‘ filmu,“ uvádí režisérka a výtvarnice Lucie Štamfestová.

S animacemi si spojujeme i Večerníčky ČT :D na podzim uvede nově nabarvené díly Pohádek z mechu a kapradí, děti se mohou těšit i na další Žížaláky, Nejmenšího slona na světě či Pata a Mata.

Kultovní popletové

„V současné chvíli je vyrobeno přes stovku epizod poprvé se notoričtí nešikové objevili roku 1976 v krátkém filmu Kuťáci. Jména Pat a Mat nosí od roku 1989,“ vypráví režisér Marek Beneš.

„Z posledních třinácti dílů, na nichž se podílí Česká televize, jsme vybrali devět, z nichž jsme sestavili celovečerní film, který už je v kinech. Tam jsme udělali takovou zkoušku, že jsme oba hrdiny nechali nadabovat Richardem Genzerem a Michalem Suchánkem. Reakce jsou různé… Zajímavé je, že v Holandsku mluví Pat a Mat (v tamním jazyce Buurman en buurman, tedy Soused a soused) už čtyřiatřicet let. A na konci, když udělají známé gesto, řeknou česky A je to! Holanďané sice nevědí, o co jde, ale pro nás je to krásné.“

Na podzim budou děti na Déčku i tančit, a to díky pořadu Tance z pohádkového rance, jehož tvářemi budou herci Henrieta Hornáčková a Jiří Panzner. Ve druhé řadě se vypraví „S Hubertem do lesa“, s desetiletým Kájou zjistí, že „Matematika je jedno velké dobrodružství“, a čeká je i Čtení do ouška.

Než se ale avizované novinky na obrazovkách objeví, zve stanice všechny děti k oslavám pátých narozenin, které se uskuteční 31. srpna a 1. září. Připraveno je pro ně nejen pětihodinové speciální vysílání, kterým provede Majda s Michalem z Kouzelné školky, ale i velký zábavný program, díky němuž se setkají s oblíbenými tvářemi Déčka.

Uskuteční se jak v Praze přímo před Českou televizí na Kavčích horách, tak i v Liberci, Plzni, Ostravě a Brně. Snad se do té doby podaří najít ovečky, které se někam zaběhly z večerní znělky…