Za událost roku považuje zámek v Kuníně výstavu, jež začne v sobotu 25. června v bývalém obývacím pokoji nejslavnější obyvatelky zámku a filantropky, hraběnky Walburgy. Výstava Dědictví rodiny Schindlerů nabídne vzácné sbírky, které se zpět na zámek vrátily vloni po 145 letech z majetku dědiců hraběnky a majitelů zámku, rodiny Schindlerů z Kunewaldu.

STĚHOVÁNÍ Z RAKOUSKA

„Rod vyhasl předloni v dalekých Korutanech také po ženské linii a zámku se podařilo získat nazpět na tisíc exponátů, což je věc v České republice naprosto nebývalá," připomenul kastelán Jaroslav Zezulčík. A i když původně odkázala šlechtična zámku jen tři obrazy a zbytek dědictví připadlo biskupství v Gurku, Muzeum Novojičínska s ním navázalo kontakty a biskupství nabídlo, že dědictví odkoupí. Biskupství nabídku akceptovalo a celou sbírku, o jejíž části byl velký zájem také mezi kupci v Rakousku, odprodalo muzeu.

„Mezi předměty budou k vidění prastaré a vzácné fotografie představující rodinu Schindlerů, jejich přátele a příbuzné, zámek v Kuníně, dokumenty, obrazy, porcelán, nábytek. K nejvzácnějším předmětům se řadí pečetidla majitelů zámku, hraběnky Walburgy i jejího otce, hraběte Xavera Harracha, portréty Emila Schindlera, dědice a adoptivního vnuka slavné kunínské hraběnky, a jeho manželky, obraz zámku v Kuníně od známého malíře Tadeáše Milliana či tak vzácná relikvie, jakou představuje diplom císaře Františka Josefa I. povyšující Emila Schindlera do šlechtického stavu s titulem šlechtic z Kunewaldu," vyjmenoval některé z předmětů z dědictví Jaroslav Zezulčík, s tím, že další zajímavostí je ozdobný klíč od rakve rodiny Schindlerů. Tyto předměty byly navíc na zámek přivezeny z Rakouska teprve na konci května letošního roku.

„Výstava bude přístupná po celou hlavní sezonu, až do října tohoto roku. Pak se předměty rozptýlí do výzdoby a vybavení zámeckých pokojů, které jsou už dnes přeplněny původním vybavením," doplnil na závěr kunínský kastelán.