Na rozdíl od minulých let se letos Noc kostelů koná o něco později. Nabídky se to však nedotkne: podle královéhradeckého biskupství své brány  otevřou desítky kostelů a kaplí, aby si lidé mohli v nevšedním prostředí a nezvyklém čase vychutnat řadu kulturních akcí.

Barokní zvonkohra i houslový virtuos

„Milovníci houslové virtuosity si přijdou na své v kostele svatého Prokopa v Přepychách, kde zazní benefiční koncert Jaroslava Svěceného na podporu obnovy varhan," informoval mluvčí biskupství Lukáš Peška.

V kostele Narození Panny Marie v Trutnově organizátoři připravili divadlo o Mojžíšovi s biblickými tanci,  zhudebněnými modlitbami a doprovodem trubačů. V žirečském kostele svaté  Anny se rozezní barokní zvonkohra a návštěvníci zhlédnou kostýmové barokní vystoupení.

Loutkové divadlo Srdíčko už dopoledne zahájí Noc kostelů v poutním kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi. „Letošní téma pořadatelé spojili s nově otevřenou výstavou Na pouti. Jako dárek si návštěvníci odvezou zdobený perníček a mohou se těšit na představení Divadelního spolku Šembera či večerní barevné nahlédnutí na barokní klenby," upozornil Lukáš Peška.

Na řadě míst budou lidé moci navštívit kostelní krypty či jindy uzavřené kostely a věže.

Myšlenka Noci kostelů vznikla před dvanácti lety ve Vídni a během čtyř let se rozšířila do celého Rakouska, do ČR, na Slovensko a do Estonska. V Česku se v pátek otevře přes 1000 chrámů. Loni pořadatelé přivítali na 450 tisíc návštěvníků.