Chystá se nová kolekce vzdělávacích pořadů, kterým se stanice podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka věnuje třetinou svého programu, zabere asi pět hodin denně.

Stanice zaměřená speciálně na děti, která se večer mění na artový kanál, vstoupí na podzim do sedmého roku svého vysílání. "Z Déčka jsem nadšený, splnilo mé očekávání na 300 procent," řekl dnes Dvořák. ČT:D podle něj dělá dobrou službu dětským divákům v ČR, ale prezentuje Českou televizi i v zahraničí, kde se prý televizní stanice podle Déčka učí. "Déčko je pravidelně v první trojce nejsledovanějších dětských televizí, mám z toho opravdu radost," uvedl.

Kouzelná školka - Michal Nesvatba
Kouzelná školka a Studio Kamarád. Stálice mezi dětskými TV pořady slaví 20 let

Vzdělávacích pořadů podle něj Déčko odvysílalo za šest let deset tisíc hodin, pořady používají i učitelé ve výuce. Loni se připomínalo v programu výročí vzniku Československa, byl tedy zaměřen spíše na historii, nyní se podle Dvořáka zaměří na současnou společnost, kulturu a umění. Pořad Občanka se v každém díle bude věnovat pomyslné kapitole z učiva občanské výchovy. Hlavní hrdinka Sára se touží stát youtuberkou a změnit tak svět svůj a své rodiny.

Vrátí se kultovní Pat a Mat

Čtyři pořady se budou věnovat kultuře a umění, představí třeba svět klasické hudby, cyklus Pětka z garáže zase má reagovat na zájem dětí o hudební průmysl i snadnou dostupnost kreativních nástrojů a aplikací. Průvodcem pořadu bude člen kapely Lake Malawi Albert Černý, hosty třeba Xindl X, Yemi A.D., Debbi nebo Leoš Mareš. Světem výtvarného umění děti provede cyklus Skobičiny. Výkonný ředitel ČT:D Petr Koliha doplnil, že Déčko pokračuje i v jazykových pořadech a uvede nový původní cyklus Němčina s Mitzi a Maus.

Děti uvidí nové díly večerníčků Bílá paní na hlídání, který už má i verzi francouzskou a německou, pokračovat budou i téměř kultovní Pat a Mat. Dvacet let vysílání oslaví pořad Kouzelná školka a k narozeninám dostanou jeho diváci novou loutku, třetího skřítka jménem Filip. Bude mladším sourozencem, který ostatní členy rodiny zasypává neustálými otázkami Proč? Hlas mu propůjčuje herec pražského Divadla v Dlouhé Pavel Tesař.

Novináři čekají na začátek tiskové konference uspořádané 11. července 2019 v Praze k otevření muzea voskových figurín Madame Tussauds Prague. Druhá zleva je figurína anglického fotbalista Davida Beckhama
Čtyři desítky figurín. V Praze se otevře muzeum Madame Tussauds