Dotazník v březnu 2019 vyplnilo 7800 respondentů. Alespoň jednu knihu si podle jeho výsledků za poslední rok koupilo 74 procent žen a 65 procent mužů. "Obecně je už dlouhodobě známo, že ženy si kupují knihy častěji než muži a že muži sahají spíš po "praktičtějších" titulech ze žánrů non-fiction, historie a podobně. Stejně tak u nás vedou oddychové tituly, mezi něž spadá i romantická literatura. Je to nasnadě, jelikož nejoblíbenější současní čeští spisovatelé, jako je Radka Třeštíková, Patrik Hartl nebo Alena Mornštajnová, často sahají po tématech rodinných a milostných vztahů," uvedla Zuzana Kadecká z knihkupectví Martinus.cz.

Zuzana Bydžovská.
Známé tváře čtou na netradičních místech. Noc literatury vypukne už zítra

"Sedm nejčtenějších titulů loňského roku je z per českých autorů, což potvrzuje i vztah, který máme k domácí tvorbě," podotkl Jan Kanzelsberger mladší, majitel největší sítě kamenných knihkupectví v Česku. Zahraničními zástupci v první desítce jsou thriller Počátek Dana Browna a severské detektivky Macbeth od Jo Nesboa a Lazar autorské dvojice s pseudonymem Lars Kepler.

Knihy nejsou drahé

Z dat portálu Picodi.com dále vyplývá, že nejčastějším způsobem nákupu knihy je návštěva knihkupectví. Nákup knihy v e-shopu je druhý a nákup e-knih volí necelá desetina respondentů, i přes to, že podle Zprávy o českém knižním trhu Sdružení českých knihkupců a nakladatelů se cena e-knižní beletrie pohybovala okolo 63 procent ceny tištěné knihy. Například ve Spojených státech však podle portálu Statista.com prodeje e-knih roce 2017 představovaly téměř dvě pětiny prodejů knih tištěných.

Cena tištěných knih podle výsledků ankety není příliš vysoká, 60 procent respondentů soudí, že ceny jsou nízké nebo adekvátní. "Jak vždy říkal Ladislav Horáček, zakladatel nakladatelství Paseka, kniha u nás dlouhodobě stojí jako deset piv, není drahá. Navíc, výběr knihy není jen o ceně a obsahu. Ke knize patří i vůně, krásný obal a ostatně i její samotný výběr a nákup v knihkupectví," konstatoval Kanzelsberger.

Mezi nejprodávanější knihy v Česku v loňském roce patřily Nejlepší víkend od Patrika Hartla, Labyrint pohybu (Pavel Kolář), Počátek (Dan Brown), Veselí (Radka Třeštíková ) a Jiná (Gabriela Koukalová). Počet prodaných výtisků vydavatelé nesdělují.

Znovuobjevený obraz Jana Zrzavého Bretaňská krajina
Nejlepší z Bretaní. Znovuobjevený obraz Zrzavého se vydražil téměř za 6 milionů