K těm největším bude patřit návrat pohádkového seriálu Mazalové. První série z roku 2014 vyprávěla o společném soužití sympatických strašidel se členy jedné příšerné rodiny na hradě Oreb. A nic se nezmění ani v letošní druhé sérii. Hlavu „klanu“ s chotí, Huga a Růženu, neopustila touha zbohatnout za každou cenu. Stále stejně nesnesitelné, jenom o trochu starší, jsou i jejich dvě děti – Hugo Mazal junior myslí jenom na sebe a Pavlínka neustále podléhá novým trendům. Svůj „problém“ mají ale i strašidla – nejen, že se jim nepodařilo uspořádat pohádkové sympo-zium. Teď se navíc ztratila pohádková kniha kouzel a hrozí, že se dostane do nepovolaných rukou.

„Během hledání knihy se strašidla dostanou do těch nejbláznivějších situací – bílá paní Albína bude mít dvojnici, navštíví je sedm trpaslíků, hejkal i chůva z budoucnosti. Alchymistu Baloneho málem pozře masožravá kytka, do toho se na hradě objevují nečekaní návštěvníci, kteří všechno jenom komplikují,“ sdělil scenárista seriálu Rudolf Merkner.

| Video: Youtube

Podle Jany Bernáškové, která ztvárňuje Albínu, nabídnou noví Mazalové více vtipných situací, kouzel a proměn. „Mě osobně nejvíc baví díl, ve kterém jsem se namnožila na tři Albíny a honila sama sebe po hradě,“ říká. Účasti v seriálu si velmi považuje: „Vytvářet kvalitní dramatiku pro děti je důležitá věc a úkol, který není jednoduchý.“

ZÁBAVA I POUČENÍ

Zcela originálním formátem bude na Déčku DějePIC! Půjde o zábavnou talkshow protkanou scénkami, reportážemi a nejrůznějšími rubrikami, která malé diváky seznámí s českými dějinami. Moderátor pořadu, herec Tomáš Jeřábek, přivítá v každém ze šestnácti dílů cyklu váženého hosta, například praotce Čecha, chrabrého Jana Žižku nebo nejstaršího českého kronikáře Kosmase. Zazní předělávky hitů od Lunetiků nebo Kabátů, dojde i na historický teleshopping a nakonec vše na pravou míru uvede Vincent Veritas. „Pro některé děti to možná bude úplně první setkání s českou historií. Když uvidí, že naše minulost je plná krásných i neuvěřitelných příběhů, třeba v nich cyklus vzbudí trvalý zájem o dějiny,“ věří kreativní producentka Lenka Poláková.

ITALŠTINA S KUCHAŘEM

V nezvyklé roli se na Déčku objeví známý kuchař Emanuele Ridi – coby majitel stánku s pizzou, kam docházejí na jídlo a pití děti z okolí, je bude v pořadu Čau Bambini učit hravou formou italštině. „Chci děti nadchnout pro svůj rodný jazyk a mým snem je, aby si každé české dítě dokázalo v italštině objednat zmrzlinu,“ říká Ridi ke svému novému angažmá.

Vzdělávací ambici mají i Hudební perličky Pavla Šporcla, které jsou zaměřené na vážnou hudbu – potažmo slavné skladatele a jejich zásadní díla. „Nemalé procento mladých lidí přichází na to, že klasická hudba není výhradně vážná, ale že je plná nejrůznějších pozitivních emocí. Mnohdy je překážkou pouze fakt, že zatím neměli příležitost se s touto hudbou setkat, nebo je odradily posluchačsky náročné kusy,“ uvádí Šporcl, který bude v pětiminutových dílech hrát nejen na housle, ale i na klavír. A někdy dokonce zazpívá.