V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Mezi finalisty jsou třeba prvotina Anny Bolavé Ke dnu nebo Transport za věčnost Františka Tichého aspirující na Literu za knihu pro děti a mládež. Mezi nominovanými je také biografie od Marka Švehly Magor a jeho doba aspirující na Literu pro objev roku.

Kniha roku 


Nejpočetněji byla tradičně obeslána Litera za prózu se 77 tituly, největší meziroční nárůst zaznamenala kategorie Litera za knihu pro děti a mládež, proti loňským 38 titulům jich bylo letos přihlášeno 64. Do Litery se loni vrátila cena za publicistiku.

Vedle vítězů jednotlivých kategorií vyhlásí dnes pořadatelé i knihu roku, kterou se loni stal román Bianky Bellové Jezero. Po vyhlášení výsledků se většinou prodeje oceněných knih výrazně zvýší. Například román Jezero atakoval podle nakladatelství Host hranici 10 tisíc prodaných výtisků.

K výroční knižní ceně Magnesia Litera letos pořadatelé přidali výběr knih českých autorů reprezentujících celých sto let od vzniku Československa. Sestavili ho literární historikové a je dostupný na webu soutěže. Odborníci a veřejnost mohli vybrat tři nejlepší knihy za uplynulých sto let, pořadatelé je oznámí při dnešním vyhlašování výsledků.