Akci podpoří osobnosti napříč uměleckými obory. Spolupatronem akce je vedle Kožené generální ředitel České filharmonie David Mareček. "(Projekt ZUŠ Open) Systém zušek nejenom zviditelní v ten jeden den po celé republice, ale taky ukáže poměrně přirozeným a nenásilným způsobem to, co přináší do života jednak dětí, ale i co přináší české společnosti," uvedl.

Happening nabídna zhruba tisíc akcí 

Role garantů oborů převzali vedle Kožené designér Maxim Velčovský, režisérka Alice Nellis a tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. "Umělecká škola byla místo, kde mě to - na rozdíl od školy normální - bavilo, kde byly děti, které bavily podobné věci, a kde jsem se cítila bezpečně," řekla Nellis. Podle ní je důležité umělecké školy podporovat i proto, že si v nich děti doplňují vzdělání jiným než technickým směrem, na který se podle ní převážně orientují běžné školy.

Happening nabídne zhruba tisíc akcí žánrově pestrého programu pro veřejnost. Patronka projektu Kožená navštíví několik akcí na Jižní Moravě, Vysočině a ve Zlínském kraji. Vrcholem dne bude její společné zpívání s dětmi na Moravském náměstí v Brně.

Na Malostranském náměstí se uskuteční koncert

Další garanti projektu se rozjedou po republice a následně se sejdou na vyvrcholení dne v Praze. Na náměstí Republiky vystoupí v rámci City-modul Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro sedm instrumentálních a vokálních souborů.

Na Malostranském náměstí se uskuteční koncert žáků dvou škol s handicapovanými dětmi a v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad bude koncert sólistů a souborů z 11 pražských škol.

Nejrozšířenější je hudební obor

Součástí happeningu budou koncerty škol pod širým nebem či dílny, děti vystoupí s profesionálními umělci i ve spolupráci se zavedenými festivaly i zkušenými filharmoniky. Program je na webu.
V ČR je 489 základních uměleckých škol, o 11 více než v roce 2007.

Navštěvuje je přibližně 247 tisíc žáků, které vyučuje zhruba 11 tisíc stálých a tisícovka externích pedagogů. Školy nabízí čtyři základní obory. Nejrozšířenější je hudební obor, který navštěvují přibližně dvě třetiny dětí. Dalšími obory jsou výtvarný, taneční a literárně-dramatický. Každý rok opouští základní umělecké školy kolem 15 tisíc absolventů.