Při prohlídce výstavy se lidé díky netradičním vstupenkám stanou pasažéry slavného zaoceánského parníku a díky replikám kajut a místností Titanicu se budou cítit, jakoby se skutečně procházeli po palubě lodi. „Návštěvníci se dostanou do kajuty první třídy, do kajuty třetí třídy, projdou se francouzskou kavárnou nebo se podívají do strojovny lodě," nastínila kurátorka výstavy Květa Havelková.

Kromě toho uvidí i unikátní předměty, které skutečně používali pasažéři Titanicu v roce 1912 a které potápěči vytáhli přímo ze dna oceánu. „Máme tady například několik šperků a doplňků, třeba krásné stříbrné kabelky. Tyto věci dokládají, že cestovat na Titanicu byla velká čest, lidé si této možnosti opravdu vážili a chtěli se ukázat v tom nejlepším světle, proto si sebou na loď brali to nejlepší, co měli na sebe. Stejně tak lidé uvidí talíře, na kterých se na Titanicu servírovala jídla," poznamenala Havelková.

Lidé si také vyzkouší, jaká zima musela v ledové vodě být pasažérům Titanicu, kteří se do záchranných člunů nedostali, na výstavě se totiž zájemci mohou dotknout skutečného ledovce. Nechybí ani rekonstrukce toho, jak nyní vypadá vrak Titanicu.

Technické muzeum dodalo dobové předměty

Výstavu dokreslují i předměty z brněnského Technického muzea. Ty sice nemají přímou vazbu na Titanic, ale podle ředitele muzea Iva Štěpánka dokáží lidem přiblížit dobu, ve které lidé Titanicem a jím podobným lodím cestovali. „Například jsme pro výstavu zapůjčili automobil z roku 1910, který tedy teoreticky mohl přivézt k Titanicu některého z cestujících," řekl Štěpánek.

V uplynulých letech byla expozice Titanic vystavená v Bratislavě a Praze, před deseti lety dokonce v Brně byla podobná výstava, která tehdy přilákala rekordní počet návštěvníků. Pořadatelé nynější výstavy v pavilonu C brněnského výstaviště ale slibují, že současná expozice je obohacená o mnohé předměty, které lidé až dosud vidět nemohli. „Podařilo se nám k výstavě přidat mnohé zajímavé předměty od místních sběratelů. Takže oproti Praze tady lidé uvidí třeba skutečný záchranný člun z Titanicu a množství dalších unikátních předmětů," podotkla kurátorka Havelková.

Výstava potrvá do konce března příštího roku. Dospělí za vstup v pracovním týdnu zaplatí 300 korun, o víkendu pak 350 korun. Důchodci a studenti v obou případech o padesát korun méně a děti do patnácti let po celý týden 200 korun.