Putovní expozici zhlédly již miliony diváků po celém světě. Do Prahy ji tvůrci přivezli z Říma. „Všechny výtvarné podklady, které stály za vznikem animovaných filmů, studio shromažďuje ve svém archivu. Výstava obsahuje právě výběr z těchto exponátů,“ řekla zástupkyně studia Pixar Maren Jonesová. Vystavené předměty podle Jonesové odkrývají způsob vzniku filmů.

Výstava Retro zima za socíku v pražské Galerie Tančící dům ukazuje dobovou atmosféru v Československu v 70. a 80. letech minulého století před Vánocemi.
Retro zima za socíku nekončí. Výstavu v Praze navštívily desítky tisíc lidí

„Když režisér přijde s nápadem na film, tak skupina umělců přijde s charaktery i podobou postav a jejich světů a to formou návrhu scény a vývoje příběhu. Proto musí vytvořit i různé studie postav, studie pohybu, textury, barvy a mnoho dalšího,“ doplnila Jonesové.

Když se řekne Pixar

„V Pixaru se dávají dohromady výtvarníci, počítačoví odborníci, filmoví mágové a mnoho dalších. Společně vyprávějí prostřednictvím animovaných filmů příběhy. Když se řekne Pixar, byli bychom rádi, aby si lidé představili ty své oblíbené příběhy plné zajímavých postav v nádherných světech,“ řekla Jonesová.

Bílý dům v Libni.
Chcete se pobavit? Bílý dům v Libni hostí výstavu kresleného humoru o počasí

Zmínila také významnou roli, kterou Pixar sehrál ve vývoji animace. Přelomovým dílem pro oblast animovaného filmu se stal snímek Příběh hraček, který navždy změnil podobu animace. Nepostradatelnou úlohu a vliv studia Pixar připomenul i animátor Jan Bubeníček.

Čtyři roky jednání

„Po vynálezu zvukového filmu a barevného filmu byl průlom v roce 1995, kdy Toy Story přepisuje technologické standardy všeho. Od té doby animovaný film rovná se 3D. U zrodu Pixaru stáli lidi, kteří se přímo podíleli na univerzitním výzkumu základních věcí, aby 3D mohlo být 3D,“ doplnil Bubeníček.

Karel Zich
Lucerna se chystá na koncert, který vzpomene na Karla Zicha

„Trvalo celkem čtyři roky vyjednat možnost uspořádání výstavy slavného studia v České republice. Jsme rádi, že můžeme veřejnosti nabídnout pohled na animaci z dílny těch nejlepších tvůrců světa,“ řekla k výstavě producentka Markéta Matoušková, která do Prahy přivezla v minulosti také výstavu filmového tvůrce Tima Burtona. Více informací o výstavě na www.pixarexhibition.cz.

Záštitu nad výstavou převzal primátor Hřib. „Je to parádní zábava pro děti i dospělé! Na výstavě zjistíte, jak funguje animace, a můžete se tu potkat i s Blesk McQueenem nebo Příšerkami s.r.o. Doporučuji nejen jako zástupce města, který akci udělil záštitu, ale také jako táta!“ napsal na svou facebookovou stránku.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) je slavný na Tchaj-wanu.
Děkujeme vám, pane Hřibe! Pražský primátor je slavný na Tchaj-wanu