Jedna festivalová linie, zaměřená na skauty a tramping, nabídne tři inscenace, koncert a speciální program Táboráku plápolej se skutečným ohněm, opékáním špekáčků a hromadným zpíváním písní.

V této sekci se návštěvníci mohou těšit na hru A studia Rubín Praha Hubte trampy, serou v lese, totalitní horor o nástrahách skautingu Mlčení bobříků pražského Divadla pod Palmovkou a inscenaci Klicperova divadla Hradec Králové Medvědi. Ta vychází z osudů písničkářů bratrů Nedvědů.

Festival slavnostně zahájí Shakespearův psychothriller Zimní pohádka v precizním podání herců pražského Dejvického divadla. V inscenaci excelují Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, Simona Babčáková a další.

"Letos si připomínáme 400 let od úmrtí Williama Shakespeara, což nemůže opomenout ani náš festival. Kromě Zimní pohádky uvedeme v rámci festivalu také Othella, Bouři, Něco za něco, Richarda III. a aby toho nebylo málo, oceňované Divadlo Na zábradlí přiveze hned sedm Hamletů," řekl ředitel přehlídky Tomáš Suchánek.

Inscenace o Lídě Baarové

Pozornost festivalové dramaturgie se soustředí také na dvě výrazné inscenace o rozporuplném a dodnes fascinujícím životě herečky Lídy Baarové. Jde o hru Švandova divadla Pankrác '45 z prostředí pankrácké věznice, kde se setkává Lída Baarová s Adinou Mandlovou, a autorskou inscenaci Tomáše Vůjtka Spolu uváděnou v Absintovém klubu Les. Téma doplní promítání filmového dokumentu Zkáza krásou Heleny Třeštíkové a Ba(a)rová debata s tvůrci inscenací.

Shakespeare na Hlubině

Letošní novinkou je site specific projekt vznikající přímo na objednávku festivalu. Režijně se jej ujal Jan Mikulášek. Projekt se jmenuje Shakespeare na Hlubině, který se připravuje a organizátoři nechtějí podrobnosti prozradit. Původně se ale mělo představení hrát v chátrajícím obchodním centru Textilia Ostravica. Z bezpečnostních důvodů tam ale nebudou vpuštěni diváci, a proto se musela inscenace stěhovat.

Divadlo se mělo hrát v prostorách, které by měly být bezpečné a pro tyto účely speciálně připravené. Měly by pojmout až 150 lidí. Stavební firmě se ale nepodařilo je včas připravit. "Podle našeho názoru tam nikomu nic nehrozilo. Nakonec jsme ale museli hledat jiný prostor," řekl Suchánek.

Za 6 dní 30 představení

V šesti dnech nabídne festival na třicet divadelních představení a doprovodný program v podobě debat, koncertů a filmové sekce. "Zájem o vstupenky na festivalová představení je letos velký, některá představení se vyprodala pár dnů po zahájení předprodeje, na některá zbývá pár volných míst," řekl Suchánek.

Na festivalu vystoupí třeba také Jiří Vyorálek, Jan Hájek, Miroslav Táborský, Marek Němec, David Prachař, Alois Švehlík, Jaroslav Plesl, Martin Myšička či Simona Babčáková.