„Chtěli jsme udělat něco pro dobrou věc," vysvětlil Vlastimil Schindler, bývalý elektrikář na šachtách Dukla, Doubrava, Staříč a Chlebovice. Ten s třiceti dalšími českými a slovenskými amatérskými kolegy fotografy připravil do dražby kolekci s názvem Fotografie pomáhá.

Její výtěžek se rozdělí mezi Nadaci ADRA, Nadační fond Světluška, Nadační fond dětské onkologie Krtek a Zoo Ostrava.

„Vyvolávací cena jedné fotky byla stovka. Nejdráž se vydražili Permoníci, graficky upravený snímek partyje havířů v kleci od Josefa Štefaniaka. Za tisícovku," upřesnil Schindler s tím, že prodat se podařila necelá polovina výstavy. Zatím, protože ostatní díla vzešlá z několika foto workshopů na Dole Michal jsou stále k mání, a to až do středy 31. srpna. Opět minimálně za stokorunu.

Oblibu památkové šachty u fotografů potvrdil její správce Alexandr Zaspal: „Aukční výstavu Spolku havířovských fotografů a Fotoklubu Ostrava máme v koupelnách mužstva. Zatímco v řetízkových šatnách jsme instalovali expozici Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego z Bielsko-Białej, snad nepřekvapí, že velkoformátové snímky zobrazují opět Důl Michal." Industriální tématiku ukazuje také výstava Tres+, na níž se v cechovně prezentují studenti a pedagogové Ostravské univerzity. (uzi)