Všechny tyto myšlenky a mnoho dalších skvěle vystihl a přinesl ve své investigativní biografii reportér Ashlee Vance, který jako jediný novinář vůbec strávil s Muskem desítky hodin rozhovorů. Díky tomu se mu podařilo vytvořit skvělou knihu o Elonu Muskovi, kterou si lidé mohou přečíst díky nakladatelství Jan Melvil Publishing. Do češtiny knihu pak výtečně přeložila Eva Nevrlá.

Životopis Elona Muska je ve všech ohledech strhující dílo, které nikoho nenechá chladným od začátku až do konce. Čtení této knihy připomíná jízdu na tobogánu, kdy nasednete a užíváte si každý okamžik. Škoda jen, že i jízda musí jednou skončit a věřte mi, že necelých čtyři sta stran zvládnete prolétnout na jedno nadechnutí.

Kniha je nejen velmi dobře napsána, ale i srozumitelně sestavena. Jako v každém příběhu, tak i tady se nejprve dočtete o tvrdém dětství Elona Muska v Jižní Africe. Elon přitom nebyl jako jeho vrstevníci a spolužáci. Již jako malý kluk chápal věci rychleji, miloval knihy, science fiction a skoro pravidelně podnikal výlety do svého mozku. Již v té době snil o elektromobilech a létání do vesmíru.

Později však utekl do Kanady a USA, kde založil svůj první startup Zip2, později přejmenovaný na PayPal. Muska potkal celkem podobný osud jako Jobse a ze své vlastní firmy byl vyhozen. Jeho zápal a energie ale naopak vzrostly a okamžitě se vrhl na budování dalšího mocného impéria. Netrvalo dlouho a vznikly společnosti Tesla Motors a SpaceX, které několikrát málem zbankrotovaly, aby nakonec triumfálně uspěly.

V knize se mimo jiné dočtete i o Muskově osobním životě v roli celebrity či jeho zvláštním chování vůči svým zaměstnancům. Je evidentní, že Musk se nestal miliardářem jen tak pro nic za nic a jeho bohatství mu nespadlo do klína samo od sebe. Za vším stojí hodiny a hodiny tvrdé práce a podle četných rozhovorů s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i protivníky, má Musk v mozku ekvivalent grafického čipu. Díky tomu je schopen se podívat na nějakou věc, replikovat ji ve své mysli a představit si, jak by mohla změnit naše životy.

Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osidlovat vesmír a kolonizovat Mars. Možná to může znít jako šílená představa pro obyčejné lidi, ale pro Muska rozhodně ne. Vždyť se podívejme na americké a evropské silnice, kde již nyní jezdí jeho auta na baterky. Pokud chcete vědět, co nás čeká v budoucnosti, rozhodně si Muskův životopis přečtěte. Obávám se, že mnoho věcí se vyplní.