Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Erotický bestseller Padesát odstínů šedi je nyní i v českých knihkupectvích

Praha /UKÁZKA/  – Román, který oslovil čtyřicet milionů žen na celém světě, protože zveřejnil jejich sexuální fantazie, právě vyšel i česky a slovensky.  Fifty Shades of Grey – Padesát odstínů šedi popisuje nerovný vztah nevinné studentky Anastasie Steeleové a multimilionáře Christiana Greye, jehož sexuální preference tíhnou k dominanci a ovládání partnerky.

3.10.2012
SDÍLEJ:

Autorka bestselleru Fifty Shades of Grey – Padesát odstínů šedi E L James Foto: Albatros Media

Pro české čtenářky (a čtenáře) nebude pravděpodobně popis sexuálních praktik tak šokující jako pro Američanky, přesto román nastoluje otázky, kam až je možné zajít ve jménu lásky. První díl trilogie nedává jednoznačnou odpověď, stejně jako nechává otevřené příčiny podivného jednání Christiana Greye. Nakladatelství na román a na zájem, který vzbudil především v internetové komunitě, upozornila překladatelka už před časem a nakladatelství XYZ usilovalo téměř půl roku o získání práv na vydání. Nakonec XYZ vydá postupně celou trilogii, jejíž další dva díly se v originále jmenují Fifty Shades Darker a Fifty Shades Freed.

Erotické dusno se bude prý stupňovat

Překladatelka Zdeňka Lišková, která již pracuje na druhém a třetím dílu, připomíná, že trilogii je nutné vnímat komplexně, a slibuje, že napětí a erotické dusno se bude ještě stupňovat.

Románu se celosvětově zatím prodalo 40 milionů výtisků, práva na vydání získala nakladatelství ve 40 zemích a studio Universal Pictures koupilo práva na zfilmování za pět milionů dolarů. S prodejem přes 1,1 milionu výtisků během prvních jedenácti týdnů se Fifty Shades of Grey stalo nejlépe prodávanou knihou všech dob. Předstihlo i Šifru mistra Leonarda a Harryho Pottera.  Ve světě se očekává Fifty Shades baby boom, protože se má obecně za to, že román zvedl zájem žen o sex.

E L James je pseudonymem Eriky Mitchell Leonard

E L James je pseudonymem Eriky Mitchell Leonard (1963), televizní produkční a manželky scenáristy a režiséra Nialla Leonarda, s nímž je více než dvacet let a má s ním dva pubertální syny. Ve svém reálném životě řídí Mini, má ráda cenově přijatelné bílé víno a Nutellu a nejvíc času jí zabere špinavé prádlo synů, kteří oba hrají ragby. V jejich londýnském domě není ani stopy po Červené mučírně z jejího románu, přesto jí manžel něžně říká Dračice.

Studovala historii na University of Kent, psát chtěla už od dětství, snila o tom, že jednou napíše román, který způsobí poprask, ale kvůli rodině a kariéře své sny na čas odložila. Nakonec ale sebrala odvahu a pustila se do psaní svého prvního románu, Fifty Shades od Grey. Původně je psala jako fanfiction ságy Stmívání pod jménem Snowqueens Icedragons, to bylo v roce 2009. Úspěch, kterého její dílo dosáhlo na internetu, ji naprosto šokoval. Vtělila do něj podle svých slov svoji krizi středního věku a všechny své fantazie, které se zřejmě potkaly s fantaziemi mnoha žen po celém světě. Dokazuje to záplava e-mailů v její schránce, jejichž obsah je podobný: „Miluju vaší knihu. A manžel taky děkuje!" Později změnila jména hlavních postav a v roce 2011 vydala Fifty Shades of Grey v nynější podobě.

Fifty Shades of Grey – Padesát odstínů šedi popisuje nerovný vztah nevinné studentky Anastasie Steeleové a multimilionáře Christiana Greye.

Erika Mitchell Leonard se publicitě spíš vyhýbá. Její agentka Valerie Hoskins říká, že autorka nemá zapotřebí dávat rozhovory, protože se její kniha prodává sama. Přesto Erika svolila k prvnímu veřejnému vystoupení v Británii, kam se dostalo 450 fanynek ochotných zaplatit 20 liber za vstupenku. Tam například prozradila, že musela zavolat do prodejny aut, aby se zeptala, zda mohou mít dva lidé sex v Audi R8. Prodejce řekl rezolutní „ne". Autorka se však vypravila do autosalonu osobně a poté, co si do auta sedla, rozhodla se, že ano. Na otázku, zda její knihu četli její synové řekla: „Panebože, ne. To by mě zabilo a je taky." Naopak její dvaaosmdesátiletá matka je knihou nadšena.

Ukázka z knihy

Zachmuřeně se vracím ke své vystydlé snídani. Na jídlo jsem prostě moc rozrušená, Christiane. Copak to nechápeš? vysvětluje mu mé podvědomí. Ale jsem příliš zbabělá, než abych ty myšlenky vyslovila nahlas, zvlášť když je tak rozmrzelý. Hmm, jako malý kluk. Ani nevím, proč mě to pomyšlení tak pobaví.
„Co je tady k smíchu?" ohrazuje se.

Jen zavrtím hlavou – to se mu neodvážím říct – a dál se věnuju jídlu. Když polykám poslední kousek lívance, nesměle na něj juknu. Zamyšleně mě sleduje.
„Hodná holka," pochválí mě. „Až si vysušíš vlasy, odvezu tě domů. Nechci, abys onemocněla." V jeho slovech jasně slyším nějaký nevyslovený příslib. Na co zase myslí? Vstávám od stolu a najednou mě napadne, jestli bych se ho neměla zeptat, zda vůbec smím, ale hned ten nápad zavrhuju. Zní to jako moc velká provokace. Cestou do ložnice se z náhlého popudu zarážím.
„Kdes vůbec v noci spal?" Otáčím se a upřu zpátky k židli, na které stále sedí, tázavý pohled. Nikde jsem tu nezahlédla žádnou deku nebo prostěradlo – možná, že už to sklidil.
„Ve své posteli," odpovídá prostě a už zase se tváří netečně.
„Aha."
„Jistě, i pro mě to byla celkem novinka," usměje se.
„Myslíš to, že ses se mnou… nevyspal?" Tak – a řekla jsem to. Samozřejmě rudnu.
„Ne." Zavrtí hlavou a zamračí se, jako by se mu vybavilo něco ošklivého. „Myslím to, že jsem spal s někým." Znovu bere do ruky noviny a pokračuje ve čtení.
Co zase proboha znamená tohle? To jako nikdy s nikým nespal? Je snad panic? Tak nějak o tom pochybuju. Stojím tam a nevěřícně na něj hledím. On je bezpochyby tím nejtajemnějším člověkem, kterého jsem kdy poznala. Až pak mi najednou dochází, že jsem vlastně spala s Christianem Greyem. Nejradši bych si teď nafackovala – co bych dala za to, kdybych byla při smyslech a viděla ho, jak spí. Zranitelného. Ale nějak si to nedokážu ani představit. No, dnes v noci se to snad všechno změní…
V jeho ložnici prohledávám zásuvky prádelníku a nacházím fén. Pomocí prstů si suším vlasy, jak nejlíp dokážu. Jakmile to mám hotové, zamířím do koupelny. Chtěla bych si vyčistit zuby. Můj pohled padá na Christianův kartáček. To by bylo, jako bych ho kousek ochutnala. Hmm… Provinile se ohlédnu přes rameno ke dveřím a potom se opatrně dotknu štětinek kartáčku. Jsou vlhké. Takže už ho použil. Rychle ho beru, mačkám na něj trochu pasty a v rekordním čase si s ním čistím zuby. Cítím se tak nemravně. Ale bylo to úžasný vzrůšo.

Popadám své tričko, podprsenku a kalhotky ze včerejška a všechno to ukládám do nákupní tašky, kterou přinesl Taylor. Odcházím zpátky do obytných prostor, abych našla svůj kabátek a tašku. S hlubokou úlevou v ní nalézám gumičku do vlasů. Když si stahuju vlasy do culíku, Christian ze mě nespouští oči. Jeho pohled na sobě cítím, i když si pak sedám, abych počkala, až domluví. S někým totiž telefonuje.
„Chtějí dva? …Kolik to bude stát? …Dobře, a jakou tam máme úroveň bezpečnosti? …To jako pojedou přes Suez? …Jak moc bezpečný je Ben Sudan? …A kdy dorazí do Darfuru? …Dobře, jdeme do toho. Průběžně mě informujte." Zavěšuje.
„Připravená?"
Kývnu. To by mě zajímalo, o čem to mluvil. Navléká si modré sako s proužky, bere klíčky od auta a vyráží ke dveřím.
„Až po vás, slečno Steeleová," zapřede, když mi je otevírá. Je ztělesněním nedbalé elegance.

Zůstávám stát, snad až příliš dlouho, a opájím se pohledem na něj. Když si pomyslím, že jsem s ním dnes v noci spala, a on je pořád ještě tady, po vší té tequile a zvracení. A co víc, chce mě vzít do Seattlu. Proč mě? Tomu nerozumím. Procházím dveřmi a do mysli se mi znovu vkrádají jeho slova: Něco na tobě je. Inu, ty pocity jsou naprosto vzájemné, pane Greyi, a já tomu tajemství přijdu na kloub.

V tichosti kráčíme chodbou k výtahu. Zatímco na něj čekáme, pokradmu se na něj podívám skrz řasy a on na mě mrkne koutkem oka. Plaše se usměju a jemu se zavlní rty.
Přijíždí výtah a my vcházíme dovnitř. Jsme sami. Náhle, z nějakého nevysvětlitelného důvodu, nejspíš kvůli naší těsné blízkosti v tak uzavřeném prostoru, se atmosféra mezi námi mění; jiskří a plní se očekáváním. S rostoucím tepem se mi prohlubuje dech. Christian pootočí hlavu mým směrem, oči ocelově šedé. Skousnu si ret.
„Eh, seru na papírování!" procedí. Vrhá se ke mně a tlačí mě na stěnu výtahu. Dřív, než se vzpamatuju, svírá mi jednou rukou obě zápěstí nad hlavou a tlakem svých boků mě drží v šachu. Ty bláho! Do druhé ruky bere můj culík a tahem za něj mi zvedá obličej. A pak už jsou jeho rty na mých. Taktak, že to nebolí. Z úst mi uniká překvapený sten, což je příležitost pro jeho jazyk. Okamžitě ji využívá a zkušeně se vkrádá dovnitř. Takhle mě ještě nikdo nelíbal. Můj jazyk se váhavě přidává k tomu jeho v pomalém smyslném tanci; vnímám všechny ty doteky a pocity a kroužení a tření. Zvedá ruku a pevně do ní chytá mou bradu, takže se nemůžu ani hnout. Jsem úplně bezmocná, ruce mám jako přikované, hlavu jako ve svěráku a trup pod lisem jeho boků. A na podbřišku cítím, jak moc je vzrušený. Můj ty bože…  On mě chce! Christian Grey, řecký Bůh, mě chce. A já chci jeho. Tady, teď, v tomhle výtahu.
„Ty. Jsi. Tak. Sladká," chraplavě dělí slovo od slova.
Výtah se zastavuje a dveře se otevírají. Christian během mrknutí oka ustupuje a nechává mě tam přišpendlenou viset. Zvenku na nás hledí tři muži v oblecích. Když přistupují, cukají jim koutky. Mám pocit, jako bych právě doběhla dostih, a obavy, že mi srdce proskočí stropem výtahu. Nutně bych se potřebovala předklonit a zapřít ruce o kolena… ale to by bylo příliš okaté.

Vrhám letmý pohled na Christiana. Vypadá tak vyrovnaně a klidně, jako kdyby právě doluštil křížovku v The Seattle Times. To je tak nespravedlivé. Copak to s ním vůbec nic neudělalo? Střelí po mně očima a pomalu a dlouze vydechne. Ha! Takže je na tom stejně. Má právě zrozená vnitřní bohyně předvádí malý vítězný taneček.
Naši spolucestující vystupují ve druhém patře. Nám zbývá ještě jedno.
„Ty sis čistila zuby," nařkne mě nevěřícně.
„Použila jsem tvůj kartáček," vydechnu.
Zvedá jeden koutek v polovičním úsměvu. „Eh, Anastasie Steeleová… co já si s vámi jenom počnu?"
V přízemí výtah zastavuje, Christian mě bere za ruku a vyvádí ven.
„Co to všichni s těmi výtahy mají?" zamumlá spíš pro sebe než pro mě, když si vykračuje přes halu. To já se vedle něj sotva držím na nohou, protože všechny mé životní funkce zůstaly beze zbytku rozprsknuté na podlaze a stěnách výtahu číslo tři hotelu Heathman.

Autor: Redakce

3.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Casey Kearneyová na archivním snímku
2 3

Vražedkyně ubodala třináctiletou dívku. Teď žije v ženské věznici jako muž

Ilustrační foto
3 11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Řidič se po dálnici řítil v protisměru. Skončil na psychiatrii

Velmi nebezpečnou situaci zažili řidiči na dálnici z Mohelnice do Olomouce, v neděli okolo šesté hodiny tam v protisměru proti nim jelo osobní auto. Na dálnici vůz ujel bezmála 16 kilometrů, jako zázrakem se s nikým nesrazil. Podobný případ policisté v regionu v poslední době nepamatují.

Terénní pracovnice denně pomáhají lidem bez domova. Nacházejí i mrtvé

Zapadlé lesíky. Pochybná zákoutí. Místa daleko od lidí. Po takovýchto lokalitách denně chodí terénní pracovníci neziskové organizace Naděje. Pátrají po tom, kde se ukrývají lidé bez domova, aby jim pomohli. Každý den jim nabízí jídlo, čepice, spodní prádlo či hygienu. Pokud potřebují, tak je i ošetří. Jak vypadá jejich den v zimě?

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

AKTUALIZOVÁNO

Zmanipuloval jsem Bingo, přiznal se muž. Dvaadvacet let byl na útěku

Pavel Fantyš, který čelí obžalobě kvůli zmanipulování televizní hry Bingo v 90. letech, se dnes ve své výpovědi u pražského městského soudu k činu přiznal. Tvrdí ale, že podvod organizoval Roman Hejda, který byl v případu před více než deseti lety potrestán podmínkou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT