Na výrobě filmu, který byl vybrán do nezávislé sekce Directors' Fortnight, za Českou republiku spolupracovali také producenti Vratislav Šlajer a Danny Holman ze společnosti Bionaut. Mezinárodní filmový festival v Cannes se letos koná od 14. do 25. května.

„Máme obrovskou radost, že jsme se na filmu mohli podílet, a dopomoci tak účasti českých tvůrců na mezinárodním festivalu v Cannes. Je to po delší době opravdu výrazná česká stopa v mezinárodním filmu, ať už jde o hereckou roli Ester Geis-lerové nebo skvělou hudbu Michala Nejtka,“ říká Vratislav Šlajer. „Pevně věříme, že canneský festival otevře cestu filmu do celého světa. Psi nenosí kalhoty je temné drama, ale také romantický film, který se nevyhýbá humoru. I když prý se mu smějí společně hlavně Finové a Češi,“ dodává producent ze společnosti Bionaut.

Uznávaný filmař

„Jsem ráda, že jsem mohla hrát v tomto vizuálně dechberoucím filmu. Moje postava je Juhova žena a v jedné scéně uspávám naši krásnou čtyřletou holčičku českou ukolébavkou. Režisérovi se to tak líbilo, že mě to nechal nahrát ještě jednou ve studiu. Písnička tak ve filmu zůstala v češtině a moje postava je Češka,“ popisuje svou práci na filmu Ester Geislerová, která se na něj musela speciálně připravit. „Kvůli filmu jsem v Čechách chodila na kurzy freedivingu, což byla úžasná zkušenost.“

J.-P. Valkeapää je kritiky uznávaný finský režisér. Čeští diváci mohli jeho filmy vidět na Dnech evropského filmu nebo na festivalu v Karlových Varech. Jeho debut Cizinec (Visitor) byl vybrán na filmový trh CineMart při mezinárodním festivalu v Rotterdamu, vznikl v rámci Cinéfondation v Cannes a premiéru si odbyl na festivalu v Benátkách. Režisérův druhý film They Have Escaped (Uprchlíci) byl uveden v Benátkách a následně na festivalu v Torontu. Získal i čtyři finské filmové ceny Jussi včetně ceny za režii a nejlepší finský film roku. (zpd)