Objektivně vzato je onemocnění vyvolané koronavirem smutná věc. Ale sběratelé městských legend musejí mít žně.
Pandemie covid-19 je pro moderní folkloristy doslova požehnáním. Po letech se totiž objevilo jedno hlavní veřejné téma, které se denodenně skloňuje v médiích, o kterém se lidé každý den baví a které navíc vyvolává spory a kontroverze. Příběhů spojených s koronavirem bychom našli desítky. Asi nejčastější je legenda o tom, jak dva manželé čekali na test.

Zaregistrovali se, uvedli své telefonní číslo, ale fronta byla příliš dlouhá, a tak odešli domů bez otestování. Jaké ale bylo jejich překvapení, když jim druhý den přišla SMS, že jsou covid-19 pozitivní! Tento příběh se k nám dostal v polovině září ze západní Evropy a začátkem října se začal šířit na na Facebooku. Jeho popularitu podpořilo několik izolovaných případů, kdy se něco vzdáleně podobného v listopadu v Praze a Plzni skutečně přihodilo.

Knihu Černá sanitka: Znovu v akci uvozujete slovy, že vychází v době, kdy tradiční městské legendy pomalu ustupují ze scény. Co to znamená a jaké žánry teď takzvaně frčí?
Mladí lidé už dnes nejsou tak často sami venku jako předchozí generace, která trávila večery na hřištích, v pozdějším věku třeba v restauracích a klubech. Tento trend ještě posílila současná pandemie. Městské legendy se vždy šířily zejména ústním podáním, vyprávěním aktuálních a šokujících historek.

Dnes už tolik příležitostí není a mladí lidé, kteří si legendy vyprávějí nejčastěji, tráví daleko více času na sociálních sítích. A právě tam se šíří nejnovější folklorní žánry: hoaxy, fake news, konspirační teorie, creepypasty a především memy, humorné obrázky, jež jsou nástupcem tradičních vtipů a anekdot.

S anekdotami a městskými legendami je to podobné. Spousta lidí je rozvíjí a obměňuje, ale vymyslet úplně novou není snadné. Objevil jste teď někdy historku, která se všemu ostatnímu vymyká?
Hodně zajímavá je ta, kterou mám z prostředí telekomunikačních společností. Je o teroristech z Islámského státu, kteří naloží auto bombami odpalovanými na dálku pomocí SMS. Ty mají být zaslány na mobilní telefony, jež jsou k bombám připevněné.

S autem pak jedou islamisté podél hranice se Sýrií, aby je nastražili vedle nějaké západní vojenské základny. Při cestě ale nevědomky vjedou do místa, kam zasahuje signál zahraničního, syrského operátora. Na všechny jejich mobily tak okamžitě přijde informační SMS s větou: „Vítejte v Sýrii.“ V následné explozi všichni teroristé zahynou.