Hold své slavné rodačce herečce Štěpánce Haničincové vzdali Kvíčovičtí tím, že vybuduje expozici o její tvorbě a životě. Ve čtvrtek odpoledne ji spolu s místními slavnostně otevřel i Štěpánčin bývalý manžel, herec Jan Přeučil.

„Když jsem se dozvěděl o tomto projektu, byl jsem velice potěšen. Se Štěpánkou jsem prožil nádherných třicet let. Byla to dáma s velkým D, která díky svému nesmírně zajímavému talentu dodávala prostřednictvím televize i mateřskou lásku a vychovala tak několik generací. Působila nejen v České a slovenské televizi, ale i v evropské. Byla nesmírně vzdělaná, přitom však velice pokorná a zdravě suverénní," řekl Přeučil.

Jeho slova potvrdil i Ivan Korec, který ač už dneska zralý muž, na Štěpánku stále s láskou vzpomíná. „Štěpánka byla moje dětství. Televizi jsme tehdy neměli, a proto jsme se na Štěpánčin pořad, který běžel tuším v neděli, chodili dívat ke strýčkovi. Abychom Štěpánku a její postavičky dobře viděli, dávala se před obrazovku, která měla jen 20 krát 15 centimetrů, skleněnou nádobu napuštěnou vodou, jež obrázek zvětšovala. Jsem velmi rád, že jsem se otevření expozice zúčastnil, protože Štěpánka je nezapomenutelná."

Expozice se nachází ve vestibulu kvíčovické mateřské školy. Pestrý informační panel pobaví děti jednoduchými mechanickými interaktivními prvky – čertíkem Bertíkem vyskakujícím z krabičky nebo papouškem Lorinkou předpovídajícím dětem, co je ten den může potkat.

Dospělí si na panelu mohou přečíst životopis Štěpánky Haničincové a umístěna je zde i obrazovka promítající dokument o herečce nebo znělky TV pořadů. Další místnost představuje obývací pokojík, kde děti mohou sledovat pohádky a dětské pořady z 60. a 70. let.

„Expozici jsme umístili do mateřské školy protože Štěpánka byla ikonou dětí. Expozice s sebou nesla i rekonstrukci těchto prostor, neboť budovu, v níž se nachází, obec v roce 1985 prodala za korunu místnímu JZD a v roce 2008 ji byla nucena v dezolátním stavu odkoupit za milion a půl zpět," řekl starosta Kvíčovic Jan Bostl.

Po slavnostním ceremoniálu čekal starostu a Jana Přeučila ještě jeden úkol. „Protože přesně nevíme, který dům v Kvíčovicích byl Štěpánčin rodný, pokusíme se ho s panem Přeučilem najít. Byl tady se Štěpánkou asi v 70. letech, tak si snad vzpomene, který dům to byl," dodal Bostl.

Jan Přeučil přijel do Kvíčovic se svou nynější manželkou Evou Hruškovou. Společně předali místním vzácnou bustu Štěpánky Haničincové.
„Dlouho jsme s Evičkou přemýšleli, co bychom věnovali a jakým způsobem bychom podtrhli významnost této události. Když jsem se se Štěpánkou 1. prosince 1971 stěhoval do bytu, kde žiji dodnes, přinesla s sebou svoji bustu, kterou podle jejího typu vytvořil jeden sochař. Právě ji chceme věnovat, aby byla připomínkou Štěpánčina života," pronesl Přeučil s tím, že vloni uběhlo 15 let, kdy Štěpánka odešla do hereckého nebe.

Expozice je otevřena denně od 9 do 18 hodin.