Slimaniová je teprve čtvrtou ženou za posledních 20 let, která Goncourtovu cenu získala

Slimaniová, jejíž dílo vydané nakladatelstvím Gallimard se velmi dobře prodává, byla od začátku favoritkou.

Román vypráví o matce dvou malých dětí, která se rozhodla vrátit do zaměstnání a po velmi přísném výběrovém řízení zaměstnala chůvu. Žena jménem Louise si rychle získala náklonnost dětí a postupně začala mít v domácnosti hlavní slovo.

"Past vzájemné závislosti postupně sklapovala, až do závěrečného dramatu," uvádí Gallimard v anotaci a vyzdvihuje "suchý a pronikavý styl" Slimaniové, který vyvolává napětí od první stránky.

Porota rozhodovala mezi čtyřmi finalisty

Goncourtova cena se uděluje od roku 1903 a nese jméno dvou spisovatelů konce 19. století, bratrů Edmonda a Julese Goncourtových.

Oznámena byla dnes také tradiční Renaudotova cena, kterou obdržela spisovatelka a dramatička Yasmina Rezaová za knihu Babylone o muži, jenž po nedorozumění uškrtil svou ženu. Hry Rezaové se hrály i Česku. V říjnu 2008 se článkem v Le Monde zastala spisovatele Milana Kundery po jeho nařčení z udavačství.

Laureáti Goncourtovy ceny dostávají jen symbolických 10 eur  a držitelé Renaudotovy ceny žádné peníze, ale tradičně se výrazně zvýší prodej oceněných děl. Autoři tak i finančně nepřijdou zpravidla zkrátka. Cena se uděluje spisovatelům jen jednou za život.