Cage od mládí obdivoval Jamese Deana, v patnácti letech se nadchl pro herectví a začal navštěvovat Beverly Hills High. Odtamtud ho v sedmnácti vyhodili pro kázeňské přestupky, a tak pokračoval na konzervatoři v San Francisku, aby nakonec získal diplom z divadelní vědy na univerzitě v Los Angeles.

Cage má za sebou desítky především akčních filmových rolí. Před kamerou se poprvé objevil v roce 1982 ve snímku Zlaté časy na Ridgemont High. Dvakrát byl nominován na Oscara, kterého získal za ztvárnění alkoholika ve filmu Opustit Las Vegas (1995). Druhou nominaci mu vynesla role spisovatele Charlieho Kaufmana a jeho fiktivního dvojčete Donalda ve filmu Adaptace (2002). K dalším slavným snímků, ve kterých tento originální herec hrál, patří Zběsilost v srdci (1990), který byl oceněn Zlatou palmu v Cannes, nebo akční thrillery Skála (1996), Con Air (1997) nebo Obchodník se smrtí (2005).

Cage je potřetí ženatý, jeho první manželkou byla herečka Patricie Arquetteová, potom dcera Elvise Presleyho Lisa Marie a nyní je ve svazku manželském s Alicí Kimovou, která mu porodila jeho druhého syna, jemuž dal nadšený fanoušek komiksů Cage jméno Kal-el (rodné jméno Supermana). Matkou jeho prvního syna je herečka Christina Fultonová.