Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herečka Bára Štěpánová: Líbí se mi objevování historie skrz příběhy

Praha /ROZHOVOR/ - Rádi se touláte přírodou a při té příležitosti se živě zajímáte o místní události, pamětnická vyprávění a lidské osudy? Pak by vás mohl zaujmout projekt Sametky (letos s podtitulem Od srpna k listopadu), jehož snahou je zábavnou formou zprostředkovat zejména nastupující generaci skutečné příběhy z doby bojů za svobodu a demokracii, které se v naší vlasti odehrávaly od srpna 1968 do listopadu 1989. Hráči je budou nacházet s pomocí GPS navigace ve schránkách (tzv. keškách), ukrytých na mnoha místech České republiky, s nimiž jsou nějak spojeny.

12.8.2015 1
SDÍLEJ:

Herečka Bára Štěpánová.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Tuto geocachingovou hru o ceny, která potrvá od 21. srpna do 17. listopadu, zaštiťuje herečka Bára Štěpánová. „Nápad Sametek se mi líbí, proto jsem se taky ujala role patronky tohoto projektu," říká. „Předpokládám, že lidé a zejména mladí jsou od přírody zvídaví a kladou si otázky, proč jsou u nás věci tak, jak jsou, proč naše společnost funguje tak, jak funguje… Odpovědi mohou najít často právě v historii a když mohou onu historii objevovat skrz zajímavé a dosud ne úplně známé příběhy lidí, kteří v listopadu 89 bojovali za svobodu a demokracii, není lepší způsob, jak si o této etapě našich dějin zvýšit povědomí. Věřím, že jak jednotlivce, tak i školní třídy Sametky osloví. Moc bych si to přála."

Je pravda, že se na mnohé události z nedávné minulosti bohužel zapomíná, už se tolik neřeší… Právě vy ale patříte k lidem, kteří o nich zejména v období výročí listopadu vyprávějí.

Ano, v tomto čase bývám zvána na rozhovory do televizí, účastním se nejrůznějších besed, například i v Knihovně Václava Havla, takže si pak připadám řečeno s nadhledem jako „zasloužilá bojovnice". Opravdu mě tehdy nenapadlo, že děláme něco, co bude „součástí historie".

Nejen studenty baví poslouchat, jak to chodilo ve Společnosti za veselejší současnost či jak se vám pracovalo v týmu tehdy nově zvoleného československého prezidenta Václava Havla.

No, jestli je to baví a zajímá, můžu jen doufat. Pokud jde o Společnost za veselejší současnost, kterou jsme založili s Petrem Paynem a Lubošem Rychvalským, mým budoucím manželem a otcem dcery hned její první akce, kterou byl 1. května 1989 Běh třídou Politických vězňů za propuštění politických vězňů, vzbudila zájem mezi študáky, ale nejen mezi nimi. Od ostatních občanských iniciativ, které vydávaly prohlášení, pod něž se lidé mohli podepsat nebo se k nim nějak vyjádřit, jsme se chtěli odlišit. Řekli jsme si, že uděláme něco, čeho se lidé můžou aktivně zúčastnit. Běh, k němuž se postupně přidávaly desítky našich sympatizantů, byl šalamounský. Jeho účastníci, pokud by je zastavili policisté, se mohli bránit tvrzením, že běží na tramvaj.

Na Běh třídou Politických vězňů navazovaly další happeningy, kterých se účastnily stovky lidí. Našli se pár let po revoluci tací, co brali vaše akce za legraci, když jste měli v názvu slovo „veselejší"?

Pokud ano, tak si neuvědomovali, že to ve skutečnosti zas až tak velká legrace nebyla. Proti zrůdnému režimu jsme se snažili „bojovat" vtipem a za naši činnost jsme byli často u výslechů. Kdyby nebylo listopadu, stejně ta cesta nevedla jinam než do kriminálu. Když jsme potom po revoluci potkali Lídu Rakušanovou, které jsme vždycky telefonovali z budky na ulici a o našich akcích ji informovali pro Svobodnou Evropu, říkala, jak velký strach o nás měla.

Vy jste ho nepociťovali?

Samozřejmě, že ano. Ale byli jsme v jiné situaci než lidé, kteří měli rodiny a děti. Jim kvůli jejich zapojení v nějaké protirežimní iniciativě hrozilo, že přijdou o práci nebo na to jakkoli jinak doplatí jejich rodina. My jsme byli v té době bez závazků, měli jsme zodpovědnost pouze za vlastní životy, tudíž jsme to měli jednodušší.

Je zajímavé, že jste byla u výslechu ještě dva dny po 17. listopadu…

Policajti mě sebrali 19. listopadu před domem Dany Němcové v Ječné ulici, kde jsme měli schůzku, na niž bylo přizváno několik dalších lidí. Natlačili mě do auta, zatímco jsem se chtěla „vrhat pod tramvaj", a dovezli mě k výslechu, kde jsem strávila sedm hodin. Pořád se mě ptali tak ty si fakt myslíš, že máte vyhráno? Což jsem nekomentovala… Větší šok jsem zažila nedlouho poté. To když jsem zjistila, že se celá situace, kterou z okna Danina domu zaznamenal kameraman BBC, objevila v dokumentu Jak nás viděl svět. Měla jsem totiž pocit, že se odehrála beze svědků, a ono ne.

Vidina lepších časů už byla zřejmá. A tak jste s budoucím mužem počali dceru, vlastně revoluční dítě…

Ano, stalo se tak 25. prosince 1989… Musím naprosto otevřeně říct, že do minulé doby bych dítě nepřivedla.

Zmínila jsem i Václava Havla, jemuž jste dělala sekretářku. Jak to vzniklo?

Musím předeslat, že můj tatínek je literární historik, mou první láskou byl Lukáš Kliment, syn spisovatele Saši Klimenta, a v neposlední řadě, známý disident Rudolf Battěk byl bratr mé maminky. Všichni mě logicky ovlivnili. A dostávám se k Václavu Havlovi Společnost za veselejší současnost samozřejmě znal. Když jsme mu jako dárek přinesli na Hrad koloběžku, požádal mě, jestli bych neměla čas, že by byl rád, kdybych k němu pouštěla jeho spolupracovníky po jednom. V podstatě jsem měla být něco jako „vrátná". Na Hradě se obklopil lidmi, ve kterých měl jistotu, které znal. Jsem hluboce přesvědčena o tom, že všichni teď mluvím o začátku ledna 1990 nastoupili do nového úřadu s nejčistším úmyslem sloužit naší zemi. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že by z toho měl mít prospěch. Až postupem času se možná některým z uvědomění si vlastního postavení zamotala hlava. Ale to už je na jiné povídání.

Jakou vzpomínku z té doby si s sebou nesete?

Jak jsme jezdili „do práce" tramvají číslo 22 a na Prašném mostě vystupoval Jirka Křižan, Joska Skalník a já. A pak jsme šli pěšky a říkám si, co se nám tak tehdy honilo hlavou…

Jak na Sametky
Hru plnou skutečných příběhů organizuje již podruhé Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Navazuje na pilotní ročník, konaný jako připomínka čtvrtstoletí, které uběhlo od událostí Sametové revoluce v roce 1989. „Jsem přesvědčena, že díky spolupráci s renomovanými organizacemi společností Člověk v tísni, programem Jeden svět na školách, společností Post Bellum, projektem Místa paměti národa, Knihovnou Václava Havla či spolkem Zapomenutí s jeho projektem Muzeum v krabičce mohou Sametky nabídnout kvalitní vzdělávací obsah. A to nejen pro neformální vzdělávání při práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase, ale i v podobě výukové látky vhodné k doplnění výkladu dějepisu, respektive naší moderní historie, a podnětů využitelných ve výchově k odpovědnému občanství," říká koordinátorka projektu Karolína Puttová.

V průběhu hry bude možné pátrat po více než 150 schránkách s příběhy ve všech krajích České republiky. Po jejím skončení budou vylosováni výherci odměn. Čerstvé informace o hře Sametky se můžete dozvídat na ADAM.cz (www.adam.cz).

Slovo Sametky je výrazem vzniklým ze spojení slov SAMETové vzpomínKY nebo SAMETové kešKY.

Autor: Gabriela Kováříková

12.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Kultura a sport - Kultura a sport Hudebníci a ostatní 22 210 Kč Zpěváci sólisté a zpěváci sboristé Člen/ka sboru - sboroví zpěváci. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 22210 kč, mzda max. 32170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe není nutná., Pracovní doba úterý - neděle - rozdělené směny, práce v operním sboru divadla., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravenky, příspěvek na bazén.. Pracoviště: Divadlo josefa kajetána tyla, příspěvková organizace - nové divadlo, Palackého náměstí, č.p. 2971, 301 00 Plzeň 1. Informace: Martina Pejsarová, +420 378 038 007. Informační technologie - Informační technologie Programátor 28 000 Kč Vývojáři softwaru ERP Developer - Pascal. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Školní náměstí 14, Hledáme programátora ERP, který by nám pomáhal s customizací a rozšířením informačního systému K2. Vaším dalším cílem bude analýza požadavků od interních uživatelů a implementace změn (tyto požadavky jsou opravdu různorodé, takže fakt žádný stereotyp). Testování a odlaďování aplikace, programování UI. Integrace ostatních systémů pomocí API. Týmová práce s kolegy z oboru, kteří pomůžou a poradí, Jak jsme si vás vysnili? Jako programátora v Object Pascal (Delphi). Jako kolegu, který dobře zná MS SQL (dotazy, funkce, procedury, nastavení). Jako parťáka, který má analytické myšlení a v řešení úkolu je samostatný., Budeme mít velkou radost, pokud máte: zkušenosti s verzováním Git, zkušenosti s webovými službami (REST, SOAP), orientace v ERP systémech, znalost principů OOP., Co za to? Možnost osahat si IT prostředí velkého a úspěšného e-shopu, který je součástí Mall Group. Práci v moderním prostředí uprostřed Chrudimi, pružnou pracovní dobu. Smlouva na jeden rok s možností prodloužení na neurčito. Zajímavé finanční ohodnocení, firemní akce a benefity (příspěvky na penzijní spoření a životní připojištění, stravenky, 20 dnů dovolené + 5 relax days)., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle, na e-mailové adrese nebo přímo na provozovně. Předem si ale domluvte termín návštěvy, aby byl zodpovědný pracovník přítomen.. Pracoviště: Vivantis a.s., Školní náměstí, č.p. 14, 537 01 Chrudim 1. Informace: Petra Bubeníčková, +420 724 400 947. Doprava a logistika - Řidič C+E na MKD 40 000 Kč Přijmu řidiče na mezinárodní kamionovou dopravu. Jízdy pouze Po-Pá, víkendy doma. Jízdy na paušální platové ohodnocení. Nová vozidla, digitální karta podmínkou. Možno na HPP nebo brigádu. Služby - Pracovník pneuservisu 22 000 Kč Do našeho týmu hledáme nového zaměstnance na pozici pracovník pneuservisu + technik renovace autolaků. Náplň práce: přezutí, vyvážení PNEU apod. Renovace autolaků , renovace světlometů , čištění interiéru

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim, ilustrační foto.
16

Začíná astronomický podzim. Na úvod příštího týdne se rapidně ochladí

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Jak překvapit Karla

Stávají se z nás ryby. Muzikáloví herci si vyzkoušeli natáčení pod hladinou

Pro letošní rok připravilo divadlo Semafor nový český muzikál pro celou rodinu Alice, Alenka a voda živá. Po premiéře 6. září se do konce roku odehrají pouze čtyři představení. Výjimečný divadelní projekt si zaslouží i mimořádnou multimediální projekci, a proto se kvůli ní protagonisté představení ponořili pod vodní hladinu…

Volby pod dohledem. Činnost policie bude stát na platech 30 milionů

Činnost policie v souvislosti s letošními říjnovými komunálními volbami a volbami do třetiny Senátu bude stát na platech policistů 30 milionů korun. V informaci pro vládu to uvedlo ministerstvo vnitra.

V Moskvě lidé protestovali proti důchodové reformě. Loupež století, křičeli

V Rusku dnes proběhla další vlna protestů proti navrhované reformě, která zvyšuje věk pro odchod do důchodu. V ulicích Moskvy se sešlo na deset tisíc lidí, demonstrovalo se i v dalších městech, včetně sídel na Krymu. Většinu dnešních ohlášených protestů zorganizovala ruská komunistická strana.

Lékárníci chystají žalobu na SÚKL, kvůli opožděným dodávkám léků

Česká lékárnická komora se chystá zažalovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli opožděným dodávkám léků. Žalobu chce podat, pokud ústav nezačne trestat distributory léčiv za to, že objednané léky pro konkrétní pacienty nedodávají lékárně včas, tedy do dvou pracovních dnů podle zákona. Komora se na tom usnesla na dnešním mimořádném sjezdu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT