Příběhy odsouzených lidí, kteří nastoupili poprvé do vězení, ale i propuštěných, které společnost přijímá většinou s obavami, přináší už od ledna dokument Uzamčený svět. Stal se vítězem v sekci Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a ČT jej uvádí v podobě šestidílného cyklu.

„Seriál se natáčel ve vazební věznici v Teplicích a nutí k zamyšlení nad tím, jak je v současné společnosti chápána a realizována spravedlnost,“ říká kreativní producent Petr Kubica.

Další tři osudy, které se propojily ve věznici, ukazuje dokument Máma z basy. Naději tam, kde ji ostatní ztrácejí, hledá cyklus Rodina je nejvíc. Filmaři si všímají i životů hasičů, jak říkají „rytířů 21. století“, nosorožců ze zkumavky, za polární kruh se vydávají s hercem Kryštofem Hádkem a do českých i moravských vinařských oblastí s průvodcem Václavem Žmolíkem.

Na postavách Gustava Frištenského, kardinála Josefa Berana či Luboše Dobrovského dokumentaristé zmapovali průběh dvou totalit, které ovlivnily naše moderní dějiny. Netradiční pohled na Radkina Honzáka, jednoho z nejdéle sloužících psychiatrů, přinese snímek Šárky Maixnerové Kdo tady blbne.

Prostor dostanou i filmové legendy

Universum Brdečka připomene scenáristu, režiséra a animátora Jiřího Brdečku. K tradici dětských hraných filmů a seriálů přispěje Česká televize snímkem Prahou s panem Tau a Arabelou, kde se tvůrci věnují spolupráci tehdy socialistického Československa se Západním Německem. Významné jubileum Dušana Kleina oslavíme filmem Režisér s dýmkou aneb Můj život na place.

Věrným portrétem jedné generace je snímek King Skate, který není určen jen skejťákům, ale vypráví o době normalizace a šedi v Československu 70. a 80. let minulého století. Hana Třeštíková pokračuje ve šlépějích své matky Heleny ve „svých“ Manželských etudách se zaměří na současnou generaci sezdaných párů.

Na poslední cestu se vydá Dan Přibáň se svou žlutou expedicí kolem světa ve snímku Trabantem tam a zase zpátky. „Pokud příště ještě někam vyrazíme, tak už ne v trabantech. V hlavě nosím jiný plán,“ usmívá se Dan Přibáň.

V dalších řadách pokračují cykly Jak se fotí s Janem Šibíkem či Ferdinandovy zahrady se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem.