Potěšilo vás to?
Já už jedno státní vyznamenání dostala, v roce 1968 od prezidenta Ludvíka Svobody. V 70. letech jsem ale byla považována coby chartistka za zločince, a tak jsem ho nakonec hodila Husákovi na hlavu. Byl to jediný způsob, jak vyjádřit svůj nesouhlas.

Takže až to letošní je pro vás akceptovatelné…
Ano, žijeme v demokratické společnosti a já si cením toho, že si na mě vzpomněli. Vnímám to jako uznání mé celoživotní práce.

Převzala jste jej od Miloše Zemana, jehož část společnosti vnímá kvůli některým postojům za kontroverzní hlavu státu. Nepřijala byste jej raději od Václava Havla, k němuž jste měla blíž?
Vskutku nejsem kamarádka Miloše Zemana. Ale to je jediné, co k vám k tomu řeknu.

Co je pro vás důležitější, státní uznání nebo publikum, pro které jste celé ty roky pracovala?
Vyznamenání je samozřejmě nezastupitelné ocenění, veřejná pochvala. Stejně jako třeba Cena Arnošta Lustiga, ze které jsem měla letos v dubnu ohromnou radost. Ale pochopitelně uznání diváků a posluchačů je stejně důležité. Pro ně to celá ta léta dělám.

Kdo pro vás byl ve vaší kariéře důležitým a kdo ovlivnil zásadně vaši práci?
To nelze říct jmenovitě. Je to celá parta z televizních novin ČST, s níž jsem do roku 1968 ve veřejnoprávní televizi působila. Tahle sestava kvalitních lidí pracovala perfektně do chvíle, než je normalizační vláda vyhodila. Vždycky na ni budu něžně vzpomínat.

Máme po předčasných volbách a úspěšné strany vyjednávají o možném sestavení vlády. Jaký máte pocit z výsledků?
Nikdy jsem nebyla zastánkyní jasné pravice nebo levice, napříč ČSSD nebo ODS. Jsem ráda za nové mladé strany, které se do parlamentu dostaly – snad se díky nim něco hne. I když bych uvítala, kdyby se tam dostalo více mladých nezatížených názory a minulostí. Asi to chce ještě čas.

Novým elementem na politické scéně je i hnutí ANO Andreje Babiše. Je pro vás nadějí?
No, tímhle pánem si nejsem zrovna moc jistá. Nevěřím, že se multimilionářům jeho typu podařilo v téhle společnosti nashromáždit takové jmění poctivou cestou. Na druhou stranu – je dobře, že v parlamentu je. Přinejmenším kvůli razantním názorům, jež zastává a na které nejsou lídři stávajících stran zvyklí. Může to užitečně rozčeřit.