Sotva návštěvník vstoupí do klasicistního domu v areálu hradu Valdštejn, dýchne na něj pohádková atmosféra. Hned za dveřmi totiž uvidí kostýmy, které mu budou jistě povědomé. Ano, právě se ocitl na plese z filmu S čerty nejsou žerty.

„Máchale, spadlo ti to!“ Kdo by neznal alespoň jednu z legendárních hlášek z jedné z nejkrásnějších českých pohádek? Na Valdštejně najdete originální kostýmy z ní a z další pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. A proč zrovna tato dvě filmová díla? Mají spojitost s Českým rájem a z Valdštejna je vidět na místa, kde se točily některé scény. Třeba na hrad Frýdštejn, kde čarodějnice věznily princeznu Jasněnku.

Beats for Love 2022, Ostrava, den první, pátek 1. července 2022.
Beats for Love zažil drama kvůli dešti, festival ale jede dál, najděte se

Kostýmy na zápůjčku získaly Turnovské památky a cestovní ruch z barrandovských ateliérů. Uvedená příspěvková organizace města Turnov se na výstavu připravovala rok a půl. „Navazuje na podobné výstavy z minulosti. V roce 2017 jsme tu vystavovali kostýmy z pohádek Princ Bajaja, Kočičí princ, Princ a Večernice a seriálu Arabela,“ popsala ředitelka organizace Eliška Gruberová.

Tentokrát je ale výstava větší a zasahuje do všech částí hradu, od už zmíněného domu přes biliárový sál až po romantický zámeček na druhém konci areálu. „Právě tady jsou asi neikoničtější kostýmy pohádky S čerty nejsou žerty, tedy uniforma generála a Petra Máchala nebo nejčastěji využívaný kostým zlotřilého rádce. Další sada kostýmů z této pohádky je pak v biliárovém sálu, kde návštěvníci uvidí obleky Doroty Máchalové, obou princezen, pana knížete. A dokonce i vlčí ocas, který pomáhal Jankovi při přeměně na vlka,“ přiblížil David Šícha z hradu Valdštejn.

Druhá část situovaná do sálu v klasicistním domě je zase zasvěcena kostýmům z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Najdeme tu jak šaty samotné princezny (Michaela Kuklová), tak otce krále i obou čarodějnic. „Právě kostým ježibaby, kterou hrála Helena Růžičková, nám dal zabrat. Má hodně vrstev a my jsme dlouho dumali, jak ty vrstvy správně poskládat. Ale povedlo se,“ pousmála se Gruberová.

John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda Nadace Mucha
Alfons Mucha známý i neznámý. Všestranného umělce představí rodinná sbírka

Ostatně, radost nad výstavou projevil i režisér Jasněnky Zdeněk Troška. Pro Turistické noviny Turnovska poznamenal, že se rád přijede podívat. „Hrad Valdštejn je romantika sama a nápad vystavit tam kostýmy z filmových pohádek je bezvadný,“ poznamenal Troška. Výstavu doplňují informační tabule, kde si návštěvníci mohou přečíst jak zmíněný rozhovor s režisérem, tak třeba s herečkou Jaroslavou Kretschmerovou, která ztvárnila Dorotu Máchalovou.

Realizace výstavy stála cirka 250 tisíc korun, přičemž notnou část peněz spolklo pojištění exponátů, zároveň ale na ni městská organizace získala dotaci. Výstava Z pohádky do pohádky bude na hradě trvat až do konce prázdnin v době otevírací doby hradu. Vstup na ni je zahrnut v ceně vstupného do hradu.

Na hradě to bude žít

Hrad Valdštejn ale nabídne i další prázdninové akce. Už příští týden, v úterý a ve středu, tu proběhne akce Rytíři na Valdštejně v režii šermířské a divadelní skupiny Nostra ex. Poslední červencový víkend bude také patřit středověku. Středověký víkend nabídne dobovou hudbu a ochutnávky středověké kuchyně. Během Dětských her a klání, které proběhnou 2. srpna, si děti budou moci vyzkoušet rytířské disciplíny. Prázdninovou sezónu na hradě Valdštejn zakončí 27. srpna Hradozámecká noc s kostýmovými prohlídkami a doprovodnou hudbou.

Zahrát si tady můžete i dobrodružnou zážitkovou hru Kryptex, skrývající v sobě mnoho zajímavých otázek, tajných šifer, záhadných skrýší a dobrodružného pátrání. Hra je určena pro rodiny s dětmi staršími 7 let či skupinu maximálně 5 osob. Na její účast je nutná předchozí rezervace, nejlépe prostřednictvím mailové adresy: info@hrad-valdstejn.cz.

Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Koncem 15. století byl opuštěn, v 18. století zde Valdštejnové vybudovali nevšední poutní místo. Jako poslední šlechtický rod vlastnili Valdštejn Lexové z Aehrenthalu. V současné době je hrad Valdštejn v majetku města Turnova. Otevřeno je o prázdninách denně od 9 hodin, poslední návštěvníky pak vpustí v 17:30.