Knižní povídání malé Anny, která má překvapující schopnost klást životně důležité otázky a odpovídat na ně, spojilo Anetu Langerovou a Báru Hrzánovou na jedné společné cestě. Obě jej měly přibalené ve svém batohu, bez toho, aniž by se předem domlouvaly.

„Mě osobně k té knížce přivedla moje kamarádka, překladatelka a tlumočnice Jana Ungerová, která mi ji darovala krátce po jejím prvním vydání v roce 2008. Hned jsem se do ní 'zbláznila', můj muž Radek taky, a začali jsme ji nakupovat a rozdávat známým. Tehdy jsem ještě Anet neznala. Od té doby uplynul nějaký čas, a když jsem pak při našem nedávném výletu s jógou k moři zjistila, že ji má s sebou, pomyslela jsem si - to není možné!“ vypráví Bára Hrzánová.

„Prozradila jsem se tím, když jsem před Bárou pronesla - pane Bůh, ať to vyjde! Bára se nad tím pozastavila - aha, neříkáš pane Bože, ale pane Bůh, ty tu knížku znáš? Ano, znám, dostala jsem ji od blízkého člověka, se kterým jsme si povídali o víře, o Bohu, životních hodnotách,“ odpověděla jí Aneta Langerová.

Čtení při józe

V tu chvíli ale byla teprve u předmluvy. „Vím, že dnešní generace čte pomaleji, než ta moje, takže jsem byla strašně netrpělivá. Chtěla jsem, aby už Anet věděla, co vím z té knížky já, aby se mnou sdílela to hezké a obohacující. A tak jsem jí nabídla, že když ji to nebude unavovat a obtěžovat, budu jí z ní mezi ranními a večerními hodinami jógy předčítat na pláži. Ona souhlasila, poslouchala a zřejmě už v té době slyšela i hudbu. Společný zážitek jsme si nechtěly nechat jen pro sebe, přály jsme si jej zprostředkovat i dalším lidem, z čehož se zrodil nápad vytvořit z knížky audioknihu,“ říká Bára Hrzánová.

„Se skládáním hudby mi to zpočátku nešlo úplně samo,“ podotýká Aneta Langerová. „Napsat si písničku pro sebe, to je to, co zvládnu. Nebyla jsem otevřená tvořit pro něco jiného. Ale s podporou mých blízkých včetně Báry, která byla na telefonu, se mi podařilo najít pár hudebních motivů na piano. Šlo o to vystihnout moment a náladu dané kapitoly nebo tématu v té knize. A nakonec se to podařilo, je to tam.“

Naživo ve Viole

Nutno dodat, že audiokniha vznikla v režii Hany Kofránkové, hudební produkci obstaral Jakub Zitko. Jako speciální bonus obsahuje dvě písně se zhudebněnými texty z knížky v překladech Ladislava Šenkyříka a Martina Hilského. Součástí obalu je malé překvapení, které darovala Ruční papírna Velké Losiny. „To je další úžasný nápad z Anetina týmu,“ usmívá se Bára Hrzánová.

„Knižní hrdinka Anna totiž kromě jiného sbírá taky různá semínka. Když pochopí, že z nich může vzklíčit rostlina, je to pro ni další otevřený svět a zázrak. A 'Langrovci' přišli s tím, že nechají do zmiňovaného ručně vyráběného papíru zalisovat semínka lučního kvítí, který si mohou posluchači nechat jen tak na památku, nebo jej zasadit do květináče či na záhonek a zalévat.“

Ze semínek jim pak 'vyroste' i kousek Anny, jako takový odkaz na malé moudré děvče, které svým pohledem na svět dokáže ovlivnit myšlení a postoje dospělých. „Možná, že na někoho může působit, že je Anna přechytračená nesnesitelná bytost, která ví všechno nejlíp. Ve skutečnosti je to dítě dosud životem 'neokoralé', které vidí svět jasným okem bez všech klišé a společenských norem. Tak je to dětem dané. Chtějí věci uchopit, prohmatat je všech stran a pak si je uložit do srdce, žít s nimi a pracovat. To je na Anně nejryzejší,“ říkají obě protagonistky.

Audioknihu živě představí 7. října v pražském Divadle Viola. Další uvádění titulu je závislé od toho, zda se na něj podaří získat autorská práva. „Pane Bůh, ať to vyjde,“ uzavírá Langerová.