Předchozí
1 z 12
Další

Michael Kocáb.Michael Kocáb.Zdroj: se svolením Metronome Prague

Metronome Prague, Praha, 20. - 22. 6.

Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkNěco neopakovatelného zažijí i letos návštěvníci festivalu Metronome Prague. Své sedmdesáté narozeniny tam oslaví jedna z nejvýznamnějších osobností tuzemské hudby Michael Kocáb. Těšit se můžeme na speciální průřezový koncert celé jeho bohaté kariéry. „No jo, pokoušel jsem se tomu zabránit, ale pak v tom nějak hrklo, škublo, cuklo… A je to tady. A jak se říká: rozum mdlý, vůle chabá, ale touha po novotách veliká. Tak jsem se rozhodl, tedy spíše mí kamarádi, že uděláme k této příležitosti koncert trochu jiný – průřezový. Prošel jsem v životě lecjakou hudbou, všechnu jsem měl rád. Měla vždy společného, lehce zdivočelého jmenovatele,” říká oslavenec o tom, jak celý nápad vznikl. Z dalších účinkujících se lze těšit na Kosheen, Milky Chance, Sofiana Medjmedje, Lake Malawi či Lenny.

Kapela Flogging Molly.Kapela Flogging Molly.Zdroj: se svolením Colours of Ostrava

Colours of Ostrava, Dolní Vítkovice, 17. - 20. 7.

Tradiční ostravský festival letos uvítá například jednu z nejpopulárnějších slovenských kapel Billy Barman, která je držitelkou rekordních sedmi cen Radio Head Awards. Od roku 2008, kdy se skupina kolem Juraje Podmanického a Jozefa Vrábela zformovala, má na kontě čtyři alba a také živé album Potichu s folklórním souborem SL’UK. Velmi cenné spojení popu s alternativou, vždy se současným soundem a moderní produkcí, se formace chystá přinést do Česka s novým albem vycházejícím na jaře 2024.

Jamiroquai, očekávaný host Metronome Prague
Nezapomenutelné léto. Festivaly uvítají Jamiroquai, Ellie Goulding či Europe

Mezi účinkujícími budou i Lenny Kravitz, Sam Garrett či Gogol Bordello. Colours of Ostrava se mimochodem díky podpoře fanoušků opět dostal mezi deset nejlepších velkých evropských festivalů v kategorii Best Major Festival v prestižní anketě European Festival Awards. Vítěz bude vyhlášen 17. ledna během slavnostního večera v holandském Groningenu.

Rozálie HavelkováZdroj: se svolením TrutnOFF

TrutnOFF, Trutnov, 22. - 25. 8.

Legendární festival TrutnOFF, který se v roce 2023 po sedmi letech vrátil z moravského exilu do domovského Trutnova, se uskuteční tradičně v „okupačním“ termínu od 22. do 25. srpna. Ze zámoří přiletí Flogging Molly. Z domácích vystoupí například Visací zámek, Monkey Business nebo premiérově akordeonistka, herečka a dryáčnická šansoniérka Rozálie Havelková. Na festivalu, který letos oslaví jubilejních čtyřicet let od svého vzniku, vystoupí přes šedesát skupin.

Pestrobarevný program ozdobí řada největších legend české populární i undergroundové scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů. Obohatí jej i okénka do světa world music a řada přednášek, workshopů a výstav. Hudební přehlídka se uskuteční na trutnovském Bojišti, kterému festival vdechl atmosféru a probudil jeho genia loci.

Kapela Sadus.Kapela SadusZdroj: se svolením Brutal Assault

Brutal Assault, Josefstadt v Jaroměři, 7. - 10. 8.

Hudební festival Brutal Assault se vrací do Josefova na svůj 27. ročník. Jeden z největších metalových festivalů v Evropě zve opět na různorodý lineup. Místem konání je již tradiční a věhlasný prostor vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře, kde se během čtyř festivalových dnů představí na pódiích na několik desítek kapel z celého světa. Vojenská pevnost z 18. století není běžné místo pro hudební festival. Vzhledem ke svému původnímu účelu disponuje zajímavým rozložením, díky němuž můžeme nad chodem festivalu přemýšlet jako nad malým městem, v němž se nachází kamenné hospody a bary, drobná náměstí a prostory se spoustou míst k sezení uvnitř hradeb, jež poskytují úkryt před nepřízní počasí.

Záběr z filmu Chudáčci.Záběr z filmu ChudáčciZdroj: se svolením Tady Vary

Tady Vary

Od Boskovic přes České Budějovice a Děčín až po Prahu, Ostravu a Brno. Takový záběr bude mít jarní sezóna projektu Tady Vary, který pro domácí kina připravuje od loňska vedení karlovarského festivalu.

Nemusíte rovnou na festivalové dějiště, minimalistický červený koberec a filmovou atmosféru si užijete i tak. V jarní nabídce je šest předpremiér za cenu pěti, mimo jiné Chudáčci s Emmou Stoneovou, gangsterská komedie Ethana Coena Panenky na útěku a tenisová love story Rivalové. V pokladnách kin dostanete k projekci dárkovou tašku s lahvičkou Campari Mini. Letos se projektu účastní 56 kin.

Legendární seriál Červený trpaslík.Legendární seriál Červený trpaslík.Zdroj: se svolením Comic-Con Prague

Comic-Con Prague, Praha, 5. - 7. dubna

Na jaře se Praha stane rájem popkultury, na své si přijdou fanoušci komiksů, filmů, seriálů, kostýmů a videoher. Pátý ročník festivalu se koná v pražském O2 universu a nabídne debaty o komiksových či literárních světech, populární vědě, speciální expozice i prodej kostýmů a obrazů. Potkáte tu mimo jiné ikonickou postavu Arnolda Rimmera z Červeného trpaslíka, Davida Nykla, kanadského herce českého původu známého jako Dr. Radka Zelenku ze seriálu Stargate Atlantis a různé komiksové autory.

Prezident festivalu Jiří Bartoška.Prezident festivalu Jiří Bartoška.Zdroj: se svolením MFF Karlovy Vary

MFF Karlovy Vary, 28.6. - 6.7.

Druhá nejstarší filmová přehlídka v Evropě (od roku 1946) patří dnes k nejvýznamnějším kulturním akcím středoevropského regionu. Díky lázeňským kulisám má Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech neopakovatelnou diváckou atmosféru a je místem setkávání milovníků filmového umění. Letos nabídne další kolekci soutěžních filmů, ohlédnutí za lahůdkami v sekci Classics, v Proximě filmy začínajících filmařů a samozřejmě kviff.TV, platformu, bez níž si už přehlídku nelze představit.

Zdroj: se svolením Letní filmové školy

Letní filmová škola, Uherské Hradiště, 26. 7. - 1. 8.

Vášeň je boží! Takové motto vyslali pořadatelé Letní filmové školy koncem roku v tradičním PF svým fanouškům pro nový rok 2024. Lásku k filmu nemohli vyjádřit lépe. Velká filmová akce má už dlouhá léta své příznivce, zejména mezi mladými, kteří se každoročně sjíždějí do Uherského Hradiště. I letos na ně čekají známé tematické sekce, přednášky, debaty o filmech, tvůrčí dílny či prezentace knih a zejména spousta dobrých filmů.

Ivan Trojan a Klára Melíšková v komedii Fifty.Ivan Trojan a Klára Melíšková v komedii Fifty.Zdroj: se svolením Dejvického divadla

GRAND Festival smíchu, Pardubice, 22. - 29. 1.

Divadelní akce GRAND Festival smíchu je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných divadelních festivalech často opomíjen. Na soutěžní přehlídce ve východočeském divadle Pardubice letos můžete vidět komedii Petra Zelenky, nazvanou Fifty, v podání pražského Dejvického divadla, inscenaci Jídelní vůz zahraje Činoherní studio Ústí nad Labem, s klasikou Blbec k večeři přijede Městské divadlo Kladno, Slovácké divadlo Uherské Hradiště předvede hru Třináctkrát za svědka a pardubický ansámbl dá k lepšímu komedii Pan Kaplan má třídu rád.

Hlavní představitelé hry Forman.Hlavní představitelé hry FormanZdroj: se svolením Letní scény Musea Kampa

Letní scéna Musea Kampa, Praha, 17.6. - 9. 9.

Po Medě, Werichovi a Martě přichází divadelní hra Forman, další z řady počinů autorského týmu tvořícího na Letní scéně Musea Kampa. Nová inscenace není pouhým záznamem života režiséra, ale připomínkou všem, že i přes nejtěžší zkoušky a temné okamžiky lze dosáhnout svého snu. Jeho příběh ukazuje, že svoboda a tvůrčí nezávislost jsou klíčovými hodnotami, za kterými stojí jít za každou cenu.

V hlavní roli se budou alternovat Marek Adamczyk a Patrik Děrgel. Představení bude k vidění od 17. června 2024. Kromě Formana se můžete těšit i na tituly Marta a Werich či koncerty Ondřeje Havelky a Dana Bárty.

Klára Melíšková láká na další ročník festivalu Divadlo.Klára Melíšková láká na další ročník festivalu DivadloZdroj: se svolením MFD

Mezinárodní festival Divadlo, Plzeň, 11. - 19. 9.

Činohra, hudební, taneční, loutkové i pouliční divadlo čekají návštěvníky 32. ročníku Mezinárodního festivalu Divadlo, který se odehraje na scénách Velké divadlo, Nová scéna, Divadlo Alfa, Moving Station, DEPO a dalších místech v Plzni. Těšit se můžete na mimořádné a pozoruhodné zahraniční inscenace i výběr z toho nejlepšího z české scény za uplynulou sezónu. Festival se každoročně snaží přiblížit české divadelní i laické veřejnosti moderní divadelní trendy, neobvyklé divadelní styly a inscenační postupy evropského i světového divadla a v neposlední řadě vytvořit prostor pro setkání divadelníků.

Zdroj: se svolením Malé inventury

Malá inventura, Praha, 21. 2.–28. 2. 2024

Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkFestival Malá inventura je přehlídkou nejvýraznějších projektů nového divadla, které vznikly na nezávislé divadelní scéně. Do programu jsou přijímána představení a další otevřené formáty a performativní projekty premiérované (poprvé uvedené) v období od 1. 12. 2022 do 30. 11. 2023. Vybraným umělcům a umělkyním pořadatelé zajistí uvedení na scéně, kde svůj projekt během roku uváděli, nebo nabídnou alternativní lokaci na jedné z festivalových scén. Zajímavá příležitost pro začínající umělce i zavedené alternativní divadelníky.