Žádné ťuťuňuňu

Na albu, které je a není pro malé posluchače, „smaží“ členové skupin Traband, Bezobratři, Get Back Joe!, Land Of Honey a Dick O’Brass, ale také The Plastic People Of The Universe. Je tu nynější spoluhráč Lenky Filipové Sean Barry i Vráťa Brabenec, Jarda Svoboda i femme fatale českého undergroundu Eva Turnová. Všichni společně mění náhled na takzvané „dětské“ desky, které už dávno nejsou tím, čím bývaly.

Koho v téhle souvislosti napadne Žížala Julie a Školička s Dádou, ten je vedle jak ta jedle. Dnešní desky pro děti a dospívající mládež duní rozličnými rytmy, protože na nich hostují rockeři kalibru Davida Kollera či Vypsané fixy. To je případ Kašpárka v rohlíku, jehož tři roky stará Postřelená (audio)kniha patří k tomu nejlepšímu, co za poslední dekády v daném žánru vzniklo.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 19. července 2019 v Ostravě.
Colours of Ostrava: festival jako z jiného světa

Kašpárek se už zabydlel na mnoha tuzemských festivalech a na rozjívené ratolesti spolehlivě zabírá, stejně jako kapela The Tap Tap se svými mikulášskými koncerty. Hlavní je nemazat dětem kolem pusy med, nevlísávat se jim do přízně a nedělat na ně ťuťuňuňu. Milan Cais z Tata Bojs, který funguje jak v Kašpárkovi v rohlíku, tak v příbuzném projektu Krev není voda, nic takového nedělá. A dětem nepodlézá ani brněnský Bombarďák, houf muzikantů sdružených kolem tria Jiří Jelínek Michal Dalecký Filip Nebřenský.

Zpívající herci, od nichž se pro změnu rozebíhají nitky ke skupinám Hm…, Pískomil či Sto zvířat, zpívají o absurdních druzích zmrzliny („máte traktůrkovou?“), špagetách s kečupem, o bytosti jménem Hongobák… A když přijde čas na refrén, zařvou prostě: „Ble ble ble ble ble ble, ty houby byly nejedlé!“

Dementi a komentáře

Podobnou cestou se vydali Koťata a tygři, omlazená verze funkrockové kapely Laura a její tygři. Stačilo obléci dětský sbor Koťata z Chlumce do typických laurovských obleků s bílou košilí a černou vázankou, nasadit rockerské brýle a deska Džungle nebo město se stala manifestem dnešního nezletilého.

„Události, násilnosti, úvodníky, polemiky, dementi a komentáře, tiskové kanceláře,“ rapuje s gustem kluk v černém, až se chvěje zem i se žížalou Julií. Zdá se, že čeští bigbíťáci vzali výchovu za správný konec. 

David Stypka
David Stypka: S Karlem Gottem budeme symbolicky na jednom pódiu