V současnosti jsou její originály k vidění také na holešovském zámku, kde vystavuje ve společnosti dalších deseti největších českých ilustrátorů knih pro děti a mládež. Když se před několika dny na zámku objevila, aby si výstavu prohlédla, působila v letním klobouku s květy stejně něžně a romanticky jako její knižní hrdinové.

Jak se na výstavě cítíte po boku kolegy Jiřího Trnky, Adolfa Borna, Oty Janečka a dalších?

Je to zvláštní pocit, poprvé jsem se s panem Trnkou setkala v předškolním věku ve filmovém týdeníku v kině. Byl to záběr z jeho ateliéru a já jsem byla naprosto okouzlená tím, kolik má doma pastelek! Pana Borna jsem znala osobně, spolu s panem Janečkem bydlí u mě v knihovně a v mém srdci. Tedy i s panem Trnkou.

V Holešově vystavujete ve společnosti i mladší generace ilustrátorů. Jejich práce jsou již na první pohled jiné, bouřlivější a odvážnější než práce nejstarších autorů. Mění se podle vás česká ilustrace pro děti a mládež?

Nemění. Bouřlivost se časem zklidní a odvaha, doufám, zůstane. Pro ilustrátory je nutností.

A mění se děti a jejich očekávání od knih?

Děti se také nemění a knihy stále milují. Pokud mají láskyplné rodiče, kteří jim je koupí.

Česká ilustrace je fenomén, který překračuje hranice Česka. Jak vidíte její budoucnost?

Velmi nadějně. Máme mnoho skvělých ilustrátorů a také uměleckých škol, ale především máme tu naši českou trpělivost a nesmírnou pracovitost. Takže budoucnost vidím velice dobře.

Mají dnešní ilustrátoři příležitost prosadit se?

To opravdu nevím a těžko to mohu posoudit, protože záleží na mnoha faktorech. Vzpomínám si na sebe, jak jsem před mnoha lety obcházela nakladatelství se slohovou prací. Ale tenkrát směla některá nakladatelství vydat jen jednu dětskou knihu ročně.

Synonymem vaší práce je křehkost a něžnost, kterou dokážete s láskou přenést na papír. Která z vašich postaviček či hrdinů konkrétní dětské knížky vám nejvíce přilnula k srdci?

V osmdesátých letech to byla Skořepinka a Budulínek, ale nyní to je víla Mimi z připravované Velké knihy pohádek o malé víle. (ex)