Jana Farmanová (narozená v roce 1970) se od skončení Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě v polovině devadesátých let, na slovenské výtvarné scéně sebevědomě pohybuje jako ta, která svými malbami vždy rehabilitovala malbu v silné konkurenci digitálních obrazů.

Osobitá výpověď

„Jako malířka figuralistka má blízko k tématům, která vynikají v příběhu, jsou zachycením vzpomínky či náčrtem atmosféry určité situace. Její obrazový svět je především vlastním intimním prostorem, který důvěrně zná nebo jím virtuálně prochází či už je to její malířská, ženská nebo mateřská zkušenost," říká o autorce kurátorka výstavy Beata Jablonská.

Juliana Mrvová (narozena v roce 1979) patří k sebevědomé malířské generaci, která na slovenskou výtvarnou scénu vstoupila po roku 2000 ještě během studia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Avšak do svých maleb nepřijala agresivní jazyk okolitého mediálního světa. Její malířská řeč důsledná kresba a lazurní barvy, je precizním, přímo laboratórním objevováním krásy v malřském obrazu. Objevuje souznění současného a zapomenutého jakoby mimo hranic výtvarného světa. „Jana Farmanová zastupuje polohu akvarelové kresby, kde ještě více zdůrazňuje bezprostřednost zachycené scény. Juliana Mrvová přichází jakoby z jiné strany, představuje kresbu v pseudovědeckých deníkových záznamech, které jsou uměleckými objevy nových rostlin a míst, v jejím typickém rukopise," zve na výstavu Beata Jablonská.

Jana Farmanová a Juliana Mrvová na ostravské výstavě.