Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

21.9.2017
SDÍLEJ:

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČRFoto: ČTK

V renesančních odpadních jímkách se našlo přes 680 keramických nádob, 250 skleněných předmětů a další úlomky keramiky, skla, ale také železa a kostí. Byly mezi nimi i nálezy, které badatelku překvapily. Například keramika, která svědčí o provozování alchymie.

"Je to destilační poklop, který musel být součástí nějaké aparatury, a destilační mísy. Zajímavé je, že se to našlo bezprostředně u domu probošta, to znamená u církevního hodnostáře," uvedla archeoložka. Pražský hrad je sice spojován s Rudolfem II. a alchymisty, zbytky aparatury u církevního hodnostáře ale badatelka nečekala.

Džbánek s motivy postav 

Některé z nálezů také potvrdily význam berounské keramické výroby. Tamní hrnčířská dílna produkovala malovanou keramiku. Od poloviny 16. do poloviny 17. století to byla módní záležitost v celé Evropě. Podobné dílny se nacházely i v jiných zemích. "Našli jsme poměrně početnou kolekci tohoto malovaného zboží a podařilo se nám dokázat, že skutečně pochází z Berouna," řekla Blažková.

Malovanou keramiku si mohly dovolit nejspíš jen lépe situované vrstvy a její výroba byla náročná. "Našli jsme dokonce jeden džbánek s motivy postav. Jedna z nich se hrnčíři evidentně nepovedla a zůstala nedomalovaná. Přesto se hrnčíři vyplatilo džbánek dokončit, vypálit a prodat, možná se slevou," vysvětlila archeoložka.

Nálezů přibývá 

Obsah odpadních jímek se do současnosti dochoval díky bývalému vedoucímu archeologických výzkumů na Pražském hradě Ivanu Borkovskému. Podle Blažkové prokázal velkou prozíravost, když nálezy nařídil uchovat a dokonce i restaurovat. Je to ojedinělé i v evropském měřítku, archeologové si dříve totiž cenili spíše nálezů z pravěku či středověku. „Směrem k současnosti nálezů objemově přibývá," vysvětlila archeoložka. Výhodou jímek je také to, že poškozená keramika se vyhazovala do měkkých vrstev, takže se nerozbila na tolik střepů a bylo možné ji zrekonstruovat.

K výzkumu přispěli i odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické a Geologického ústavu Akademie věd ČR. Pomohli zjistit, jaké technologie pro výrobu se v renesanci používaly. Blažková výsledky své práce publikovala ve dvoudílné monografii. V bádání tímto směrem chce pokračovat i nadále, podařilo se jí navázat spolupráci se zahraničními institucemi.

Autor: ČTK

Místo události:
21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
5

Národ krabičkářů. Čeští zaměstnanci si nejčastěji nosí k obědu jídlo z domova

Podzim, ilustrační foto.
3

V Česku pátý den v řadě padly teplotní rekordy, hlavně na východě

AKTUALIZOVÁNO

Ke stávce se připojilo na sedm tisíc ordinací. Zavřely i některé lékárny

Zhruba třetina praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů dnes neotevřela své ordinace na protest proti nedostatku financí a proti zavedení elektronického receptu od příštího ledna. K akci se připojila i asi šestina lékáren, které byly půl hodiny mimo provoz.

Úmrtí europoslance Ransdorfa prošetřila policie. Nic protiprávního nezjistila

Pražská policie odložila prošetřování okolností úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) s tím, že nezjistila nic protiprávního. Dnes to uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Ransdorf náhle zemřel loni v lednu ve věku 62 let. O prošetření smrti usilovala politikova rodina, která skon dávala do souvislosti s Ransdorfovým zadržením ve Švýcarsku.

V Amazonii se zřítilo letadlo Greenpace, zahynula jedna žena

Malé letadlo využívané mezinárodní ekologickou organizací Greenpeace se zřítilo v úterý ve státě Amazonas v severní Brazílii. Zahynula devětadvacetiletá Švédka, pilot a tři další cestující byli zraněni. Příčina nehody zatím není známa.

Úroky hypoték v září vzrostly. Za celý rok se čekají rekordní objemy

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta. Objemy i počty oproti srpnu ale klesly. V průběhu let byl přitom častěji větší zájem o hypoteční úvěry v září než v srpnu. V devátém měsíci letošního roku počty sjednaných hypoték meziměsíčně klesly o 274 smluv na 8235.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení