Fanoušci přispěli částkou 162 tisíc korun. Peníze se podařilo vybrat za méně než měsíc. Za velikou podporou lidí podle Fišerové stojí to, že se snažila kampaň zacílit na originalitu.

„Nechtěla jsem točit klasické video, ve kterém se představím. Místo toho jsme udělali animovanou upoutávku, která hodně zaujala. Člověk musí lidi něčím překvapovat," doplňuje autorka.

Zdroj: Youtube

Přečtěte si: Jejich písně těší celé generace. Uhlíř a Svěrák slaví padesátku

Pohádková knížka s omalovánkami je inspirována dopisy autorčiny maminky. Ta je jako malá holčička psala z nemocnice. Měla tuberkulózu v nohou, a proto nějakou dobu nemohla chodit. Fišerovou zaujal zejména optimismus a radost nemocné dívenky. Ačkoli musela mít veliké bolesti a procházela velmi náročnou léčbou, skrze dopisy uklidňovala svou rodinu.

„Deset let po maminčině smrti jsem se probírala desítkami dopisů a fantazie se rozletěla. Fascinovala mě na nich naděje i nadšení z háčkování malé nemocné holčičky," popisuje Fišerová.

Děti podle ní nedokáží úplně domyslet důsledky nemoci, a proto nepodléhají obavám tolik jako dospělí. Často se uzdraví rychleji, protože nemoc jako tragédii nevnímají. Děti i v nemoci zůstávají veselejší a bezstarostnější než dospělí, a to jim pomáhá, tvrdí Fišerová.

Obavu z toho, že děti nepřijmou příběh o nemocné holčičce, Fišerová neměla. „Dospělí si často myslí, že je to pro děti těžké téma. Ale ony vnímají příběh úplně jinak. Líbí se jim dobrodružství, které Holčička zažívá. Dokáže bojovat a vyhraje. Kromě toho je knížka tak trochu také omalovánkou," vysvětluje autorka.

Nepřehlédněte: Zpěvák Nick Cave se vrátí do Prahy. V říjnu vystoupí v O2 areně

Že se snaží ukazovat vzrušující a lákavý svět plný barev dokazuje i tím, že se v knížce odráží její záliba pro cestování. Holčička si v nemocnici uháčkuje kouzelné punčochy, díky kterým se vydá do světa hledat nožní duše. Ty ji opustily a kvůli tomu nemůže chodit.

„Před dvěma lety jsem podnikla například cestu do Bágunu v Barmě. A bylo to asi nejkrásnější místo, které jsem kdy viděla. Když člověk vystoupí na nějaký chrám a pozoruje východ slunce, všechny starosti zůstávají zapomenuty. Tam jsem dokázala nemyslet na nic a existovat jen východem a západem slunce."

Příběh doprovázejí nádherné ilustrace Hany Mičkové, které podtrhují jeho celkovou pozitivní atmosféru. Ilustrátorka použila reálné uháčkované věci. Oskenovala je a poté upravila v počítači. Kromě toho se mezi obrázky objevují kresby autorčiny maminky a úryvky z opravdových dopisů. „Hanka respektovala žánr pohádky, díky tomu je knížka hravější. Její verze podporuje myšlenku, že je to pozitivní čtení, že když se člověk nebojí, je schopen překonat cokoli."

Čtěte také: V Praze se naposledy hrál kabaret Ovčáček čtveráček

V knihkupectvích nejsou knihy k sehnání. Dají se objednat na internetových stránkách Blanky Fišerové nebo na scénických čteních, která začínají již tuto neděli v Brně v Galerii - KLUB ART Třináctka, pokračovat budou napříč celou republikou. V Praze knížku představí 23. dubna v Divadle v Řeznické, pokřtí ji Lenka Dusilová

Kromě scénických čtení se autorka soustředí také na jiné projekty spojené s vydáním knížky. Aby se mohla dostat ke všem zájemcům, chce ji nabídnout některému z českých nakladatelství. Kromě toho by ráda České televizi poskytla námět na animovaný film nebo Večerníček. V úvahu připadá také divadelní adaptace. Část výtisků chce autorka darovat právě nemocným dětem, hlavně těm v léčebně v Košumberku, kde se léčila její maminka.

Blanka Fišerová působila jako dramaturgyně Slezského divadla, poté jako šéfka činohry Slezského divadla v Opavě. Získala dvě nominace na Cenu Alfréda Radoka za původní dramatický text.
Je autorkou dvou básnických sbírek a divadelní hry Už umři, mami. Vystupuje se scénickým čtením Desatero podle Dagmar.
V současné době pracuje na dalším projektu pro děti, který se dotýká zdravého životního stylu a zdravé výživy. Vznikají zdravé zábavné a interaktivní pohádky i s recepty.