Festival potrvá celý víkend. Ačkoliv hlavním sídlem bude Galerie plastik, dnes v 17 hodin můžete zavítat do místnosti za městskou knihovnou, kde se uskuteční přednáška o dnešním japonském umění. Slova se ujme profesor Hiroaki Miyayama, překlad zajistí Václav Kučera, předseda Česko-japonské společnosti v Praze.

Je to prý právě profesor Miyayama, kdo kromě hořických organizátorů nese důležitý podíl na pořádání festivalu. „Už tu měl asi před dvěma roky jednu výstavu, loni vedl workshop. Myslím, že si Hořice zamiloval," doplnil ředitel Galerie plastik Tomáš Mates.

Podstatnou částí akce je výstava se širokým záběrem. najdeme v ní uměleckou grafiku, keramiku, výtvory ze skla a také ikebany. V expozici bude možné spatřit díla zhruba od patnácti umělců, a to původem z Japonska a České republiky, přičemž východoasijská ostrovní země má nad naší kotlinou zřetelně navrch.

I když, jak se to vezme. Zajímavý je totiž například příběh dvou tvůrců keramiky Yasuyo Nishidy a Vladimíra Groha, kteří tvoří manželský pár trvale žijící v Brně.

„Z Japonska přiletí šest lidí, ostatní se budou prezentovat jen svými díly. Yasuyo Nishida a Vladimír Groh sice žijí v Brně, ale jsou na zahraniční cestě, takže do Hořic nedorazí," vysvětlil Tomáš Mates. „Vizuálně to bude velice zajímavá výstava. V tvorbě je patrná obrovská japonská tradice, ať už se to týká grafik, keramiky, nebo skla. Člověk hned pozná, že je to ovlivněno východní kulturou."

Festival se dotkne i jiných oblastí uměleckého světa. Darja Kawasumi zítra od 14 hodin představí čajový obřad. Tandem umělkyň ve složení Akiko Sasaki (klavír) a Jitka Hosprová (viola) vystoupí zítra od 19.30 v sálu hořické radnice. Galerie plastik bude v sobotu a v neděli otevřena od 10 hodin.