Předtím než začne fotografovat, snaží si s dotyčnými občany vytvořit vztah a získat jejich důvěru. Teprve poté začne pracovat. Větší problém je s focením v Evropě, kde si lidé více hlídají svoje soukromí. „Několikrát na mě střílely ozbrojené složky, kterým se nelíbilo, že na ně mířím svým objektivem,“ uvedl Jan Šebík.

Uspořádal sbírku pro Sierra Leone

Během jeho služebních cest ho nejvíce ovlivnily dvě události. Jedna z nich jsou rebelové, kteří v Sierra Leone sekali ruce a nohy místním obyvatelům. Tyto fotky měly mezi Čechy obrovský ohlas, a tak se rozhodl uspořádat humanitární sbírku, na které vybral milion korun. Za finance nechal v jednom sierraleonském uprchlickém táboře vybudovat vodovod.  

Cesta na Ukrajinu

Druhou bylo focení lidí v posledním stádiu AIDS na Ukrajině. Zde pro něj bylo velmi obtížné získat si jejich důvěru. Zemi však navštěvoval pravidelně, a tak postupem času navázal s pacienty přátelství. Při každé jeho cestě na Ukrajinu byl však některý z nich mrtvý. To pro něj bylo velmi emocionální, a proto zopakoval humanitární sbírku.

Nevšední momentky

Zvěčnil například konec komunismu v Evropě, pád Berlínské zdi, Sametovou revoluci v Československu, masakr v Sierra Leone a Libérii, hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, genocidu ve Rwandě, uprchlické tábory v Tanzanii, Súdánu, Haiti, Somálsku či epidemii AIDS na Ukrajině. Byl svědkem následků zemětřesení v Arménii i Turecku, válek v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně či Kosovu. Zachytil přívalové vlny na Srí Lance, bizarní poměry v komunistické Severní Korei, ve Vatikánu pohřeb papeže Jana Pavla II. a bývalého prezidenta Václava Havla, odchod izraelských osadníků z pásma Gazy, následky hurikánu Katrina v New Orleansu a naposledy finanční krizi v Athénách. Další zajímavé snímky autora jičínské výstavy naleznete na www.sibik.cz.