"Honzíku, víš, že jsem do Shylocka investoval týdny a týdny učení, přemýšlení a šprtání. Strašně mně to trápí. Chce se mi brečet, ale co mohu říct? Měl jsem bouračku. Naposledy jsem boural pod Barrandovem týden před premiérou Měsíce na vsi, v roce 1965, kde jsi hrál i ty," napsal Tříska Janu Hrušínskému.

Podle Třískova ošetřujícího lékaře se jednalo o vážnou autonehodu a rekonvalescence bude trvat několik týdnů až měsíců. 

"Jsme z toho zaskočeni, nejen proto, že na přípravách hry intenzivně delší dobu pracujeme, zajištěno bylo 26 představení na Jezerce a na zájezdech po celé ČR do konce června, ale hlavní pro nás je, že Jan Tříska nebyl zraněn s trvalými následky a přejeme mu co nejkratší dobu rekonvalescence a brzké zotavení," uvedl ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Premiéra Shylocka se měla na Jezerce uskutečnit 10. května, Tříska měl z USA do Prahy přijet začátkem dubna. Jde o hru kanadského autora Marka Leinera Younga, kterou měl nastudovat režisér Radek Balaš.

Jan Tříska a Jan Hrušínský.Osmasedmdesátiletý Tříska, který žije v Los Angeles, na tomto jevišti v letech 2007–2011 vystupoval spolu s Janem Hrušínským a Janem Kačerem v komedii francouzské autorky Yasminy Rezy Kumšt. Režisérem inscenace, která měla více než 200 repríz, byl Jan Hřebejk.

Tříska měl v chystané novince v českém překladu Jitky Sloupové před diváky předstoupit s monologem ze Shakespearova Kupce benátského jako herec Jon v masce proslulého kupce Shylocka. Když pak náhle přejde do civilního projevu, diváci pochopí, že se ocitají na bouřlivé tiskové konferenci. Ta následuje po posledním uvedení této Shakespearovy hry na divadelním festivalu, jehož vedení ji po vášnivých antisemitských protestech stáhlo z repertoáru.

„Vzrušující hra s diváky se v určitých momentech stává drsnou obžalobou absolutizované politické korektnosti a současné tendence zjednodušování skutečnosti na prvoplánová sdělení, která páchá mnohé škody nejen v umění," řekl o hře Jan Hrušínský.