Svěží vítr do vyklidněné povánoční atmosféry vnese 7. ledna již šestý společný projekt scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského nazvaný Most!, který je zasazený do prostředí specifického stejnojmenného města. V hlavní roli se představí Martin Hofmann. Coby Luděk přišel o práci, protože odmítl na žádost šéfa pracovat přesčas, navíc urazil romskou uklízečku kanceláře, v níž ještě do poslední chvíle „úřadoval“. „Luděk není rasista, je to jen debil,“ hájí jej před šéfem nad věc povznesená uklízečka.

Dluží, kam se podívá

O mnohém z Luďkovy povahy to vypovídá, jenže co dál se životem, když dluží, kam se podívá? V polorozpadlé barabizně, kde bydlí, mu zase vypnuli elektřinu, ze stejných důvodů po něm jde místní „mlátička“, bývalá žena, která si vzala „němčoura“, mu raději nechce svěřovat jejich téměř dospělého syna. K tomu všemu jej navštíví pošťák Ondra, aby mu předal pozvání do televizní Pošty pro tebe, v níž zjistí, že nemá bratra, ale sestru… Solidní blázinec. Ještě že má Luděk dobré rádce knězem počínaje a romským zaměstnancem v autoservisu konče, s nimiž rád diskutuje o bolestech světa v rázovité hospodě Severka. „Luděk není úplně kladná postava, ale protože jsem s ním musel trávit hodně času, chtěl jsem mu dát šanci,“ říká Martin Hofmann.

Natáčení videoklipu "Bída s nouzí"
Bída s nouzí. Kapela Wohnout představuje nový videoklip z poslední desky

„Ano, nemá vybraný slovník a je to tak trochu debil, proto si myslím, že by si mohl získat dost příznivců. Projde nějakým vývojem, nezačíná pravda úplně dobře, ale myslím, že na konci příběhu ho divák relativně rehabilituje. Prostě potřebuje trošku víc času, aby mu věci dotekly do hlavy, ale já bych ho nezatracoval. Myslím, že má dobré srdce.“

Další novinka s názvem Zkáza Dejvického divadla přivede na obrazovku celé jeho osazenstvo tedy nejen členy hereckého souboru, ale i ostatní zaměstnance, příbuzné a přátele. „V seriálu hrajeme sami sebe, ale zároveň si hrajeme sami na sebe. S ironií a nadsázkou,“ říká jedna z účastnic projektu, herečka Lenka Krobotová, jejíž otec Miroslav Krobot se jej ujal režijně. „Série má charakter pohledu ‚pod pokličku‘. Velmi rádi si uděláme legraci sami ze sebe, protože to je jedna z možností, jak čelit skutečné krizi divadla, oddálit jeho zkostnatění a zamezit tvorbě z ‚podstaty‘. Z tohoto úhlu pohledu bude humor seriálu lehce absurdní, sebeironický, nekorektní, ale nikoliv vulgární,“ sděluje Krobot.

Erbenovský motiv

Dvěma minisériemi Vodník a Živé terče se na jaře uzavře cyklus Detektivové od Nejsvětější trojice v hlavní roli s policejní vyšetřovatelkou Marií Výrovou (Klára Melíšková). Tu první natočil jako variaci na erbenovský motiv (podle scénáře Petra Jarchovského a autora knižní předlohy Michala Sýkory) režisér Viktor Tauš, druhá je dílem režiséra Jana Hřebejka. „Specifické na celém cyklu je, že každý případ je tak trošku jiný žánr a podepisuje se na něm i odlišný přístup režiséra. Zároveň se v každé minisérii klade důraz na jiné postavy. V Živých terčích jsem se zaměřil převážně na osudy obětí a podezřelých,“ doplňuje Jan Hřebejk.

Spoluautor komiksu Ondřej Kavalír
Král Šumavy je plný paradoxů, říkají autoři nového komiksu

Do ranku „staromilských detektivek“, jak je označila jejich režisérka Lucie Bělohradská, patří nové případy detektiva Vašátka a malíře Horáce, které ztvárňují Viktor Preiss a David Matásek. Bělohradská je natočila podle literární předlohy Hany Proškové a nesou názvy Případ dvou sester, Případ dvou básníků a Případ dvou manželek. „Tyto detektivky jsou oproti těm, které se dnes dělají, antiakční, pomalé, o lidech. Spíš bych je nazvala psychologické drama s kriminální zápletkou. Vzhledem k tomu, že první triptych měl značnou diváckou sledovanost, neměla jsem důvod měnit svůj režijní přístup,“ uvádí Bělohradská.

Ze solitérů, kteří si získali oblibu díky dřívějším seriálům Cirkus Bukowsky a Doktor Martin, se v nových dílech Rapla vrátí na obrazovku konzervativní, nepraktický morous major Kuneš v podání Hynka Čermáka (tentokrát se však z Krušných hor přesune na Ústecko). A nově i strážmistr Topinka (Robert Mikluš) ve stejnojmenné sérii, která se odehrává opět v beskydském Protějově. Jiná oblíbená tvář Václav Kopta bude zvát známé osobnosti do své nové talk show. „Můžu slíbit laskavý humor, své hosty se budu snažit víc vytěžit. Ale do kouta je tlačit nebudu,“ dodává Kopta.