Je to již druhý Lenův odchod z této talk show, která se vysílá v půl dvanácté večer, uvádí jí žertovný monolog moderátora odrážející aktuální události a zahrnuje odlehčené rozhovory s prominentními hosty a vystoupení neméně prominentních hudebníků. Už v roce 2009 televize NBC Lena vyměnila za Conana O'Briena, ale sledovanost pořadu šla rychle dolů, a tak NBC povolala Lena zpět.

Leno natočil celkem 4160 pořadů, tedy ještě víc než Carson, který byl v Tonight Show 30 let. Je v tomto směru rekordmanem i mezi ostatními konkurenty v tomto žánru na dalších stanicích.

Některé listy také zpochybňovaly rozhodnutí NBC se Lena zbavit vzhledem k tomu, že jeho pořad má pořád vyšší sledovanost než konkurence. V posledních 12 měsících se na Tonight Show dívalo v průměru 3,5 milionu diváků, což je podstatně méně, než někdejší sledovanost přesahující deset milionů. Podobný pokles ale zaznamenaly i konkurenční pořady.

Definitivní odchod

Ale Leno tvrdí, že tentokrát je jeho odchod definitivní, protože je prý třeba ustoupit mladší generaci. „Byla to skvělá práce, ale teď je správný čas odejít," řekl Leno agentuře AP. „Jsem ve věku, kdy už ve skutečnosti neposlouchám současnou hudbu. Moc mě nebere ani twitter. Abych ve 63 letech četl tweety Miley Cyrusové je trochu divný. Je třeba se posunout dál," dodal.

Od Lenova příchodu se svět amerických večerních talk show hodně změnil, když se zrychlilo tempo, přibylo konkurence a proměňuje se celé mediální prostředí. Fallonovy hudební parodie se dokonale umísťují na stránky, jako je YouTube, které přitahují pozornost mladých diváků a nabízejí nové možnosti pro umísťování reklam.

Tonight Show se vysílá od roku 1954. Nejprve ji utvářel první moderátor Steve Allen a pak jeho nástupci Jack Paar a Carson. Nastoupit po Carsonovi bylo snem řady hvězd, včetně Lenova tradičního největšího konkurenta Davida Lettermana, který byl prý dlouho zahořklý proto, že souboj o Tonight Show s Lenem prohrál.

Vlastní styl

Také Leno přišel s vlastním stylem – žoviálním a „pohodovějším", než právě výstřednější a ostřejší Letterman. Leno oproti Carsonovi také prodloužil úvodní monolog a měl řadu pozoruhodných hostů, včetně Baracka Obamy v roce 2009, který byl v takovém pořadu prvním rozhovorem s úřadujícím prezidentem. Památný je také rozhovor s britským hercem Hugh Grantem, který se v pořadu v roce 1995 objevil poprvé na veřejnosti poté, co ho policie v Los Angeles zatkla s pouliční prostitutkou v době, kdy chodil se známou modelkou Liz Hurleyovou. Než stačil Grant při příchodu na scénu cokoli říci, Leno se ho bez okolků rovnou zeptal: „Co tě to hergot napadlo?"

Hosty posledního Lenova Tonight Show bude country zpěvák Garth Brooks a herec Billy Crystal, který byl hostem i prvního Lenova Tonight Show před 22 lety.

Zatímco Leno natáčel své show v Burbanku v Los Angeles, Fallon pořad přesune do svého rodného New Yorku. Jako moderátor Tonight Show se poprvé objeví 17. února. NBC doufá, že by olympiáda v Soči, kterou televize do USA exkluzivně přenáší, mohla pomoci Fallonovi v rozjezdu a podpořit sledovanost i Tonight Show.