Spořádaní měšťáci se zděsili. Vian tuto svou první větší prózu prezentoval jako překlad románu afroamerického spisovatele. Pod Sullivanovým jménem potom vydal ještě další tři romány, ačkoliv úřady se knihu Naplivu na vaše hroby snažily oficiálně zakázat.

I knihkupectví v Hradci Králové začala nabízet poslední díl ságy o Harry Potterovi
Nejslavnější knižní sága. Harry Potter už v Česku kouzlí 20 let

Sadismus, pornografie s tím vším si Vian umně pohrával. Ale kdo zná jeho zásadní román Pěna dní z roku 1947, ví, že dílo tohoto autora se vyznačuje i nesmírnou citlivostí, křehkostí a lyrikou, jemně kořeněnou absurdnem.

Aby pušky rostly rovně

Smrtelná nemoc hrdinky Chloé je zde popsána metaforou leknínu rozkvétajícího v plicích. Její partner Colin pracuje v továrně na výrobu zbraní. Nahým tělem zahřívá hlavně pušek, aby rostly rovně. Poté se začne živit jako nosič špatných zpráv, jednoho dne však najde v pořadníku svou vlastní adresu…

Dějiny české detektivky
Loupeže i mordy v čase. Dějiny literatury ukrutné mapuje nová kniha

Nespoutaná imaginace Borise Viana vzrušuje čtenáře dodnes. V poslední době je navíc doceňován i jako hudebník a skladatel. Originálním přístupem k šansonu ukázal cestu svému žákovi Sergi Gainsbourgovi. Z jeho vlastních kousků se ujala třeba písnička Je suis snob, kterou si vybrala na album Mlýn-ské kolo v srdci mém i Hana Hegerová.

„S mými přáteli vždycky v neděli nebo ve středu sejdem se my snobi k obědu,“ paroduje Vian móresy části francouzské společnosti. U nás našel překladatele v písničkáři a frankofilovi Jiřím Dědečkovi. Ale už dříve vešel jeden jeho český překlad do dějin.

Komiksový Král Šumavy má druhý díl
Šumavská blata, praskání větviček a strach. Komiksový Král Šumavy má druhý díl

„Pánové nahoře, já píšu vám dnes psaní a nevím vlastně ani, budete-li ho číst. Přišlo mi ve středu do války předvolání, je to bez odvolání, tím prý si mám být jist.“ Když tenhle slavný Vianův protest song (v originále Le déserteur) zazpíval roku 1983 na plzeňské Portě Jaromír Nohavica, pár mocných svazáků se ostentativně zvedlo a opustilo hlediště. Následovaly zákazy a skladba v našem prostředí zlidověla.

Ne každý ví, že autorem českého textu Dezertéra je evangelický farář a disident Miloš Rejchrt. Sám Vian píseň zpíval s posmutnělým, krásně civilním výrazem básníka-existencialisty. Najděte si ji na internetu a pusťte. Kdy jindy než na Vianovo výročí?