Darina Daňková stojí v čele Kulturního zařízení Ostrava-JihZdroj: Foto: Deník/Miroslav KucejVýroční bál, den otevřených dveří, vydání vzpomínkové knížky, speciální akce spolu s vítkovickými hokejisty či ostravským rozhlasovým studiem. Kulturák na náměstí SNP v Zábřehu oslavil 60. výročí vzniku velkolepě. O minulosti i budoucnosti pak hovořila jeho jednatelka Darina Daňková (na snímku).

Akord dnes a Dům kultury NHKG dříve. Jaký je rozdíl?
Možná se při pohledu na staré fotografie může zdát, že proměnou zvenčí příliš neprošel. Ale tak tomu není! Generální rekonstrukce se odehrála na přelomu 80. a 90. let. Bylo přistaveno pravé křídlo se salonky, s učebnami, se sociálním zařízením a vyřešila se i spousta problémů, které tehdy dům kultury léta pociťoval. Dnešní moderní podobu vnitřních prostor Akord získal další rekonstrukcí v období let 2012 a 2013, atraktivní klubové prostory byly dokončeny až v roce 2014.

Čím je oproti ostatním kulturním domům v Ostravě jiný?
Akord nabízí nejen divadelní představení a koncerty přijíždějící k nám v rámci turné, ale má i vlastní autorské pořady. Například to jsou Hecoviny divadelního souboru Nahodile, výchovné programy pro děti, letní i venkovní akce, charitativní vyjížďku Cyklosvětluška či rozsvícení vánočního stromu obvodu Jih. Věnujeme se ve velké míře i seniorům, pro ty nabízíme akce jako Miss Babča, Seniorský bál či Senior klub ten mohou navštěvovat pravidelně jedenkrát do měsíce. Zároveň fungujeme jako eventová agentura, umíme tedy připravit klientům akci na klíč od A do Z. Díky vlastní restauraci a hotelu jsme schopni zajišťovat komplexní služby.

Jak se liší nabídka Akordu; třeba před třiceti lety a nyní?
Za socialismu se v něm odehrávala spousta politických akcí, ale na druhé straně dům kultury přímo podporoval mnohá sdružení umělecké tvorby. Soubor Ladislava Ševčíka či Ženský komorní sbor Ostrava jezdívaly pod jeho záštitou po celém světě a sklízely ocenění. To se ovšem po roce 1989 změnilo, protože na podporu takových činností již nebyly finanční prostředky. Také se dříve více žilo klubovou činností. Ovšem nabídka kulturního, společenského a vzdělávacího vyžití byla vždy velmi bohatá a pestrá. Vystřídaly se zde všechny česko-slovenské herecké a hudební hvězdy.

Kulturní dům Akord. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Zajímavé historky obsahuje zajisté i čtení o Akordu…
Připravili jsme historicky první publikaci o našem kulturním stánku, jmenuje se Dům kultury Akord 60 let v kultuře a umění. Stojí za to si ji přečíst nejen kvůli zajímavým historkám, o které se s námi podělili pamětníci. První díl se věnuje architektuře a výstavbě jak samotného domu kultury, tak i náměstí a okolního sídliště, jemuž dali konečnou podobu projektanti z ateliéru Jiřího Krohy. A druhý pak popisuje zdejší kulturní dění v průběhu posledních šedesáti let. Zajímavých historek je v publikaci mnoho. Mimo jiné, jak se mladí vkrádali na oblíbené diskotéky přes lešení a okna ve druhém patře nebo jak spadla při tanečních část lustru přímo doprostřed velkého sálu a také, kdo z umělců byl skutečný gentleman…

Jaká je návštěvnost a co speciálního letos připravujete?
V roce 2018 v Akordu probíhalo celkem 2102 akcí! Bývaly dny, kdy se v hlavním sále odehrály dvě akce po sobě. V posledních letech míváme okolo 220 tisíc návštěvníků za rok. O atraktivitě programu svědčí například obě březnová vyprodaná představení od Bolka Polívky s názvem Šašek a syn. Dne 14. března se DK Akord chystá i zajímavé spojení rocku a orchestru, vystoupí u nás nejlepší světový revival skupiny Metallica z Ukrajiny se symfonickým doprovodem. A na druhou polovinu roku chystáme besední pořad 60 vzpomínek věnovaný právě jubileu našeho kulturního domu, který věříme osloví nejen pamětníky. U příležitosti jubilea v nejbližších dnech spustíme náš zbrusu nový internetový portál www.dkakord.cz, samozřejmě jsme na sociálních sítítch Facebooku, Instagramu, You Tube.

Akord je už spojen s Pokladem. Jaká je situace v Porubě?

Domu kultury Poklad. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň


Ano, název naší společnosti zní Akord & Poklad. Co se porubské části týká, pořád není ukončena rekonstrukce probíhající od roku 2012. Stavba je v konzervačním režimu a probíhá výběrové řízení na dodavatele prací. Mimochodem třetího, se dvěma předchozími musely být rozvázány smlouvy. Což však neznamená, že bychom na obyvatele Poruby nemysleli!

Pod hlavičkou Pokladu se v tomto roce uskuteční další Amfifest v letním kině, jenž naváže na úspěch toho loňského. Během léta tady uvedeme filmy, divadelní představení a rovněž Verdiho operu Nabucco s mezinárodním obsazením pěvců. Ráda bych, aby Poklad po dokončení oprav dosáhl stejného postavení, jaké má dnes Akord.

U zábřežského kulturního domu si dokážu v následujících deseti letech představit třeba alternativní scénu ve vedlejší budově, tedy někdejším obchodním domě Průkopník. Ze značky Akord & Poklad bychom chtěli mít kulturní a společenskou hvězdu moravskoslezské metropole.

Kulturní dům Poklad:

Kulturní dům Akord: