Předchozí
1 z 8
Další

Eliška Křenková ve filmu Úsvit.Eliška Křenková ve filmu ÚsvitZdroj: se svolením Bontonfim

Letní filmová škola (28. 7. - 3. 8.)

Všichni toužíme po lásce, všichni se něčeho bojíme a málokdo z nás je už opravdu dospělý, i když je nám třeba čtyřicet. A navrch sluneční erupce, matky, které odmítají odejít, debata o filmu Barbie, Pedro Almodóvar, Howard Hawks i Jan Procházka. To všechno se letos vešlo do programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti, která začíná tento pátek. Chybět nebudou ani české filmy, letos Citlivý člověk, Přišla v noci, Bod obnovy, Hadí plyn, Brutální vedro či Úsvit. Diváci tradičně vyberou film, který v lednu následujícího roku vstoupí do české distribuce, dojde na animovaný film White Plastic Sky o naší znepokojivé budoucnosti a pomáhat se bude hospicům. Hradiště rozezní kapely, divadla a potlesk diváků. Navzdory brutálnímu vedru, které tentokrát opanuje nejen kraj, ale i filmové plátno.

Monkey Business, jeden z taháků festivalu Prague Open Air.Monkey Business, jeden z taháků festivalu Prague Open AirZdroj: se svolením Prague Open Air

Prague Open Air (do 20. 9.)

Atraktivní hudební vystoupení pod širým nebem připravil pro všechny fanoušky hudby Prague Open Air, který se bude konat až do 20. září. Program nabízí širokou škálu žánrů. Na dvou scénách, v Ledárnách Braník a na Občanské plovárně, vystoupí řada populárních českých i zahraničních interpretů včetně uskupení Monkey Business, Davida Kollera, kapel Horkýže Slíže, Poletíme?, Vypsaná fixa, Iné Kafe, Mig 21 nebo J.A.R. Vystoupí i Vašo Patejdl, Hradišťan & Jiří Pavlica, Xavier Baumaxa, Polemic, Michal Prokop & Framus Five, Skyline, Aneta Langerová, UDG či Xindl X.

Jamiroquai, očekávaný host Metronome Prague
Nezapomenutelné léto. Festivaly uvítají Jamiroquai, Ellie Goulding či Europe

„Návštěvnost Ledáren v minulém roce jasně ukázala obrovský zájem Pražanů o stálou kulturní scénu, která kromě živé hudby nabízí i jedinečnou letní atmosféru pod širým nebem. Jsme proto rádi, že v letošním roce hudebním fanouškům nabízíme další prostor. Scéna Plovárny je umístěna v zahradách s nádherným výhledem na Vltavu v samotném centru Prahy na Malé Straně. Bude kapacitně intimnější a nerozhodí ji ani počasí, protože je krytá,“ informuje za pořadatele Tomáš Staněk.

Z představení Emil čili o Háchovi Divadla D21Zdroj: se svolením Ivo Mičkal

Mezinárodní divadelní festival Jiráskův Hronov (28. 7. - 5. 8.)

Už po třiadevadesáté se v termínu od 28. července do 5. srpna odehraje mezinárodní divadelní festival Jiráskův Hronov. „V hlavním programu se představí 39 souborů, které odehrají 89 inscenací. Návštěvníci se mohou těšit například na inspirativní profesionální koprodukční představení Divadla DRAK z Hradce Králové a Bratislavského bábkového divadla, Divadla Masopust z Prahy či DISKU – divadelního studia DAMU. V rámci doprovodného programu se představí například Anatol Svahilec se slam poetry, Létající rabín nebo Novoměstská filharmonie. Uskuteční se i patnáct seminářů,“ láká návštěvníky programový ředitel festivalu Jan Julínek.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Nepřerušila jej 2. světová válka, komunisté ani celosvětová pandemie covidu. „Na prvním ročníku Jiráskova Hronova v roce 1931 se uváděly pouze divadelní hry Aloise Jiráska, který se v Hronově narodil a vyrůstal. Poté až do roku 1951 se vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od toho roku to není pravidlem, ale občas se i v dnešní době Jiráskův text na jevišti objeví,“ říká ředitelka festivalu Šárka Čmelíková.

Z představení Polyfonie.Čechov.cz.Z představení Polyfonie.Čechov.czZdroj: se svolením Jiří Akir

Letní Grébovka s Divadlem MA (31. 7. - 25. 8.)

Dvacet romantických večerů pod širou letní oblohou v půvabném prostředí evokujícím italský Řím. Tyto a spoustu dalších výjimečných zážitků slibuje v druhé půli prázdnin Letní Grébovka s Divadlem MA. Oblíbený projekt komorní divadelní scény se už čtvrtým rokem chystá usadit mezi 31. červencem a 25. srpnem v prostředí novorenesanční grotty v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech, aby stálé i kolemjdoucí diváky potěšil známými inscenacemi ze svého repertoáru i jednou premiérou. Milovníci letního divadla si tak letos užijí zbrusu novou činohru Don Giovanni: Génius či zločinec?, loňskou premiéru Lásky hry osudné bratří Čapků ve stylu commedia dell'arte, představení Adresát neznámý s bohatou festivalovou historií, originální absurdní komedii Polyfonie.Čechov.cz, divácky úspěšnou anglickou psychologickou detektivku Zakopaný pes, autorské hudebně-dramatické představení Gramofon oceněné v zahraničí a populární stálici v repertoáru, non-verbální drama Buenos Aires, vystupte!. Hraje se ve všední dny vždy od 20 hodin. Umělecký patronát nad událostí drží celosvětově uznávaný klavírista Jevgenij Kissin, rezident Prahy 2 a patron Divadla MA.

Z představení Terpsichoré.Z představení TerpsichoréZdroj: se svolením Letní slavnosti staré hudby

Letní slavnosti staré hudby (do 8. 8.)

Letní slavnosti staré hudby, jejichž čtyřiadvacátý ročník odstartoval 18. července, zvou až do 8. srpna do historických sálů pražských paláců, klášterů a kostelů za hudebními skvosty evropských skladatelů 16. až 18. století v podání předních ansámblů i sólistů mezinárodní i domácí scény. V objevné dramaturgii představují mnohdy neprávem opomíjená či zapomenutá díla a autory. Letošní ročník má podtitul Musae a nabízí rozmanitost inspirací Múzami – ušlechtilými, krásnými a vševědoucími bohyněmi múzických umění, i řeckou mytologií. Během festivalových večerů se návštěvníci mohou nechat unést například podobami lásky v italské raně barokní hudbě, žertovnými příběhy ve španělských písních, nesmrtelným příběhem lásky Orfea a Eurydiky, ale i třeba zažít renesanční maškarní ples. Za téměř čtvrt století existence mají Letní slavnosti staré hudby díky vytříbené dramaturgii neochvějnou pozici mezi hudebními festivaly.

Zdeňka Žádníková a Jaroslav Svěcený.Zdeňka Žádníková a Jaroslav SvěcenýZdroj: se svolením Festival hudby zámek Dobříš

Festival hudby zámek Dobříš (10. 8. - 13. 8.)

Romantické prostředí zámku Dobříš se od 10. do 13. srpna stane dějištěm třetího ročníku unikátního hudebního festivalu s originálním programem pro širokou veřejnost. Celovečerní koncertní projekty doprovodí exkluzivní výstava historických evropských houslí a také dopolední víkendový program s pohádkovými představeními pro celou rodinu. Za dramaturgií festivalu stojí opět houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková Volencová.

„Každý koncert bude výjimečný a originální, v premiéře uvedeme i programy, které ještě nikde nebyly k vidění. Jednou z perliček bude například divadelně-koncertní představení Bach Forever aneb Johanku, zahraj mi…, které se uskuteční 13. srpna na nádvoří zámku. Hudebníci a interpreti jsou v něm zároveň také herci,“ láká na program Svěcený. Scénář, který nepostrádá humor ani nádhernou Bachovu hudbu, napsala Žádníková.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Svatba na Colours of Ostrava v Kofokaple láska (Tomáš Laloušek a Denisa Laloušková Tomanová).
VIDEO: Na Colours pršelo štěstí. Pár oddával Vladimír Polák z Třech Tygrů

Netradiční setkání žánrů a dva koncerty v jediném večeru zažijí diváci v představení Beatles v Argentině v sobotu 12. srpna. Velmi unikátní budou i Barokní fanfáry, jediný koncert uvedený nikoliv pod širým nebem, ale pod střechou kostela Nejsvětější Trojice naproti zámku Dobříš. Tam se spolu s trubkou a houslemi představí nedávno zrekonstruované varhany. Zárukou skvělého startu festivalu je hudební uragán v podobě projektu Jaroslav Svěcený a Cigánski Diabli. Ti se vrací na Dobříš po roce na četná divácká přání. Letos z Bratislavy přivezou řadu nových skladeb, které předvedou ve čtvrtek 10. srpna v nádherném francouzském parku.

Film Eso v rukávu.Film Eso v rukávuZdroj: se svolením NFF

Noir Film Festival (24. - 27. 8.)

11. ročník oblíbené žánrové přehlídky proběhne opět na hradě Český Šternberk. Nabídne novinářský noir (například Eso v rukávu Billyho Wildera), filmová díla Čechů v Hollywoodu (Lumetovo drama Dvanáct rozhněvaných mužů s Jiřím Voskovcem), snímky z Argentiny (mj. remake Langova Vraha mezi námi s názvem Černý upír), retrospektivu blízké spolupracovnice Alfreda Hitchcocka, scenáristky a producentky Joan Harrisonové, i Polnočnou omšu o událostech na Slovensku po násilném potlačení národního povstání v roce 1944 z dílny Jiřího Krejčíka. Zpestřením budou letos filmy s Batmanem jako temným rytířem noirového univerza. Podrobnosti o programu najdete na www.noirfilmfestival.cz.

Hamlet. Lenka Vlasáková a Jaroslav Plesl.Hamlet. Lenka Vlasáková a Jaroslav PleslZdroj: se svolením AGENTURA SCHOK/Pavel Mára

Letní shakespearovské slavnosti (do 2. 9.)

Letní oslava divadla v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu je v plném proudu. Konec července patří na Letních shakespearovských slavnostech svěží Bouři, komedii plné lásky, iluze a neobyčejných zázraků. Pozdní hra Williama Shakespeara se odehrává na neznámém ostrově, kam režijní dvojice SKUTR přenáší divákům vizuálně působivou podívanou dotýkající se věčných témat, která dramatika zajímala po celý jeho život. V inscenaci hrají Eliška Křenková, David Prachař, Josef Polášek, Marek Daniel či Zdeněk Piškula.

Lucie Štěpánková a Václav Matějovský v inscenaci Jak se vám líbí
Letní Shakespeare pozve do Ardenského lesa i na slovensko-českého Hamleta

Srpen bude v Nejvyšším purkrabství patřit Hamletovi v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem, krvavému Macbethovi, pravděpodobně nejtemnějšímu příběhu z pera Williama Shakespeara, a letošní novince Jak se vám líbí s Romanem Zachem, Václavem Matějovským, Lucií Štěpánkovou či Markétou Děrgelovou. Letní shakespearovské slavnosti se konají v Praze kromě Nejvyššího purkrabství také na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, Brně, Ostravě a Bratislavě.