Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Hadaš: Jsme neziskovka kouzelníků, ale peníze si vyčarovat neumíme

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - V našem regionu je obor kouzel a triků spojen s jedním konkrétním jménem. Jiří Hadaš čaruje především pro děti, ale udivuje svým uměním i dospělé. V říjnu se Jiří Hadaš stal prezidentem Českého magického svazu (ČMS).

15.10.2016
SDÍLEJ:

Jiří Hadaš se stal v říjnu prezidentem kouzelníků Foto: Archiv J. Hadaše

Stal jste se prezidentem českého magického svazu. Jak moc prestižní záležitost to pro vás je?

Především bych řekl, že je to pro mě velká zodpovědnost a úplně něco nového a vlastně ještě ani pořádně nevím, co od této funkce všechno očekávat. Nastupuji do role, která není mým autorským projektem, musím se mnoha věcem podřídit, na což nejsem zvyklý a především teď většina členů Českého magického svazu naopak bude očekávat, co bude dál. A když si uvědomím, že ČMS má skoro padesátiletou tradici, tak se začínám obávat, zda to není z mé strany troufalost, že jsem se do toho dal. No a teď se pojďme bavit o prestiži. Nad tím jsem opravdu ještě nepřemýšlel. Ale ano, určitě být prezidentem nejen ČMS, ale jakékoliv organizace je postavení, které automaticky zaručuje prestiž a jako osobnost si tím vybudujete určité renomé. A je pak na vás, zda se vám podaří toho využít a to své postavení upevnit a prestiž ještě zvýšit. Velmi dobře si uvědomuji, že si tím mohu také ale určitým způsobem zadělat na průšvih a „podřezat si pod sebou větev".

Jaké povinnosti tato pozice obnáší? Budete se muset něco nového naučit?

Díky tomu, že jsem již čtvrtým rokem ve Výkonné radě ČMS a z toho tři roky jsem vykonával funkci viceprezidenta, tak většinu práce již znám. Pavel Kožíšek mi již tenkrát říkal, dobře se uč, protože po mně to budeš ty. Já se jen zasmál a vidíte, je to tady! První větší povinnosti už jsou za mnou. Museli jsme zařídit nezbytné papírování a s Pavlem ještě společně připravit žádost na dotaci pro Ministerstvo kultury. Naštěstí máme úžasnou ekonomku Jarmilu Svobodovou, která nás vede za ruku jako naše druhá máma.

Je mi docela jasné, že se budu muset naučit na patřičných místech získávat finance, abychom zajistili chod ČMS. Jsme sice nezisková organizace kouzelníků, ale peníze si opravdu vyčarovat neumíme. (smích)

A protože jsem z kouzelnické rodiny, zná mě dobře opravdu většina členů. Starší kolegové, kteří zakládali ČMS, ti všichni jsou pro mě strejdové a tety, má generace kouzelníků, se kterými jsme od dětství kamarádi, i když jsme vždy mezi sebou na soutěžích bojovali o první místa, a v neposlední řadě začínající kouzelníci a mladí talenti, se kterými často komunikuji a snažím se jim pomáhat a radit, aby se vyhnuli chybám, které jsem dělal i já. A teď všichni budou očekávat, co změním, co se mně podaří a co se naopak nepodaří a co všechno vlastně dokážu. Jenomže to není přece jen o mně, ale bude vše záležet na celé naší organizaci a kouzelnících, kam to společně posuneme a jakou cestou se ČMS bude ubírat.

Co byste chtěl jako prezident svazu změnit? Je něco, co by se mělo podle vás zlepšit?

Jednoznačně jméno a postavení kouzelníků na veřejnosti. K tomu nám může pomoci pouze jen ta nejlepší moderní magie a vysoká úroveň kouzelníků. Na jednu stranu se hodně často kouzelníci vymlouvají, že nám škodí televize a komentáře, například Jaro Slávika z pořadu Česko Slovensko má talent, ale na druhou stranu, když vidíte některá kouzelnická vystoupení nejen v tomto pořadu, ale i na různých kulturních akcích, tak si za toto postavení můžeme i my sami.

Dával vám předchozí prezident Pavel Kožíšek nějaké rady?

Protože společně v Radě ČMS spolupracujeme již čtyři roky, mohl jsem jeho činnost sledovat. Nebyly to přímo konkrétní rady, ale postupně jsem si mapoval, s kým je potřeba komunikovat, jakou agendu je potřeba vést a co se řeší mezi kouzelníky a kouzelnickými klu­by.

Co děláte nerad?

To vím úplně přesně, nemám rád papírování a úředničinu, což se teď ke mně skvěle hodí! A protože si tento rozhovor určitě budou číst i členové ČMS, tak z tohoto místa slibuji, že na sobě zamakám a tyto aktivity budu mít rád.

Původním povoláním jste učitel, jaké jste měl ve škole známky? Který předmět byl váš nejoblíbenější?

Abych se přiznal, musel bych se podívat na vysvědčení. Známky si už nepamatuji. Ale vždy jsem měl pár dvojek a jedničky. Učení mě moc nebavilo, ale máma byla v tomto důsledná a ještě v osmičce se pořád se mnou učila. Přiznám se, že jsem nikdy neměl oblíbený předmět, do školy jsem chodil, protože se to musí. A určitě jsme se vždy těšili na předměty, kde se nemuselo nic dělat. 
V osmé třídě jsem vůbec nevěděl, kam si dát přihlášku na střední školu. To bylo pro mě těžké rozhodnutí, Bradavice tenkrát ještě neexistovaly. (smích) Pak má sestra řekla, ať jdu na pedagogickou školu a bylo rozhodnuto. Už na škole mě to bavilo a věděl jsem, že to je správné.

Chybí vám práce učitele?

Naštěstí nechybí. Myslím to ale jen v dobrém. Kdyby mně to chybělo, tak bych se tím trápil. Učil jsem rád, a i když ne všechny dny byly super, nelituji jediného dne během dvanácti let, kdy jsem učil. Bylo to krásné období, na které nezapomenu, už jen díky tomu, že ty mé „malé" žáčky v Hradišti stále potkávám a někdy už ani nepoznávám. Přece jen na prvním stupni všechny děti vypadají jinak než dospělí. Ale mám radost, když se nestydí, přijdou za mnou a třeba se i připomenou.

Jak často se učíte nový trik? Je v tom nějaká pravidelnost?

Pravidelnost v tom není. I když by to bylo fajn. Na nových kouzlech pracuji postupně. Například už od léta připravuji nový animační pořad Kouzelného karnevalu, se kterým vyjedeme v lednu 2017, a ve kterém budou také nová kouzla motivovaná právě celým pořadem. Teď jsem zrovna ve fázi, kdy rekvizity připravujeme na výrobu a do toho už si vymýšlím, jakým způsobem je dětem předvedu. Z pohledu diváka se možná ani nezdá, že se jedná o nejdůležitější část přípravy, protože na jevišti už vše vypadá jako velká legrace, ale tato fáze je na tom nejtěžší. A do toho už se nám blíží tradiční firemní předvánoční večírky, takže s asistentkou Renatou připravujeme pár nových kouzel i pro dospělé publikum.

Máte nějakého „pokusného králíka", kterému jako prvnímu ukazujete nového triky?

To je hezká otázka a je pravda , že bych mé nejbližší přátele mohl pokusnými králíky doslova nazvat. Někdy to se mnou nemají lehké! Práce s dětmi je však jedna z nejtěžších, takže je stejně ještě potřeba pár prvních vystoupení před nimi k tomu, aby se kouzlo doladilo a usadilo do podoby, která mu sluší.

Máte už aspoň obrysově naplánovaný další ročník Magicfestu, víte už o nějakém hostovi?

Letošní ročník byl opravdu výjimečný. Když všichni účastníci po třech dnech z Uherského Hradiště odjížděli, vždy se za mnou zastavili a ptali se, co bude příště. A většinou ještě podotkli, že jsem tu laťku dal opravdu hodně vysoko. A je to tak! Mít přece na jednom jevišti během slavnostního galavečera úřadujícího mistra světa Héctora Manchu, nejlepšího mentalistu Argentiny Tonyho Montanu, vynikajícího mentalistu ze Španělska Jorge Garcíu, nejlepšího manipulátora Srbska Igora Trifunova, amerického kouzelníka a komika Damiana Odesse – Gilletta a samozřejmě špičku České republiky našeho úřadujícího mistra Aleše Hrdličku a skvělého Ondřeje Pšeničku, to je prostě neuvěřitelné! Byl vážně kouzelný večer… No a vy se mě teď také zeptáte, co dál, co bude příště. Já nevím! Ale vím, že to bude těžké. Mám pár nápadů a tipů, tak si opět začnu plnit sen. Nechejme to zatím všechno ale ještě ve mně uzrát. Co můžu prozradit, tak předběžný termín – květen 2018. Chci pokračovat v Magic festivalu s dvouletou frekvencí, která se mně letos opravdu osvědčila a na výsledku to šlo znát.

Kdyby za vámi přišla malá holka nebo kluk, že chce být kouzelník, co byste jim doporučil, s čím by měli začít?

Jako první bych jim doporučil navštívit knihovnu a půjčit si nějakou knížku kouzel. Naučí se pár jednoduchých triků a sami ucítí, zda je to baví a naplňuje. Když budou pro věc zapáleni, rád jim poradím a doporučím nejbližší kolegy či kouzelnické kluby, kde by se jich ujali a začali je rozvíjet po technické stránce. Rád bych otevřel i klub v Uherském Hradišti, ve kterém by byl samozřejmě i kroužek pro děti, ale v současné době na to nemám opravdu ani chvilku času. A práce s malými dětmi je tak náročná, že bych se jim nemohl dostatečně věnovat a to bych sám osobně nechtěl.

Jsou nějaké druhy triků, kterým se vyhýbáte?

Moje nejoblíbenější otázka. (smích) Je to mikromagie. Chybí mně dostatečné množství trpělivosti pro nácvik kouzel s kartami a je to mé každoroční předsevzetí, že se do toho konečně pustím. A vidíte, blíží se pomalu konec roku a já ještě nezačal… a když teď o tom tak mluvím, jdu si vytáhnout balíček karet!

Autor: Blanka Malušová

15.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem. Michal Horáček
4 16

Kandidáti prošli vlakem. Pro mě je to pohádka, řekl Horáček

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (upostřed) převzal v jednacím sálu Sněmovny osvědčení o zvolení poslancem před jednáním Poslanecké sněmovny 20. listopadu v Praze. Osvědčení nově zvoleným poslancům předával za Státní volební komisi Václav Henych (vlevo)
4 11

On-line: Poprvé se schází noví poslanci. Vondráček z ANO bude předsedou

AKTUALIZOVÁNO

Jana Novotná dohrála svůj životní zápas. Zemřela v pouhých 49 letech

/VIDEO, FOTOGALERIE, ANKETA/ V nedožitých padesáti letech zesnula po těžké nemoci tenistka Jana Novotná, wimbledonská vítězka z roku 1998. Na bývalou světovou dvojku vzpomínají tenisové legendy.

Mugabe prý vzdal marný boj. Kdo ho v čele Zimbabwe nahradí?

/VIDEO/ Zimbabwský prezident Robert Mugabe dnes údajně přistoupil na to, že rezignuje. Informuje o tom stanice CNN s tím, že třidevadesátiletému vládci i jeho manželce byla garantována imunita.

Lukáš Nečesaný je nevinen, rozhodl nový senát

Lukáš Nečesaný (25) není pachatelem pokusu o vraždu kadeřnice, který se stal před čtyřmi lety v Hořicích. Dnes o tom rozhodl senát Krajského soudu v Hradci Králové.

První lanovka v Praze jezdila na Letné. Nahradil ji jezdící chodník

První lanovka v Praze. Většině lidí se automaticky vybaví ta na Petříně. Nejde ale o první lanovou dráhu v metropoli. Dříve vznikla lanovka na Letné, která fungovala od roku 1891. Ze začátku ji poháněl systém vodní převahy, poté jezdila na elektřinu. Později vozil na Letnou návštěvníky takzvaný pohyblivý chodník. Dnes po lanovce najdete už jen zbytky opěrných zdí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT