John Le Carré, vlastním jménem John Moore Cornwell, patří spolu s Grahamem Greenem, Frederickem Forsythem a Normanem Mailerem ke klasikům špionážního žánru. V 50. a 60. letech pracoval pro britskou výzvědnou službu, dokud jeho kariéru neukončila aféra s Kimem Philbym, vysoce postaveným důstojníkem MI6 a agentem bývalé KGB, který prozradil Cornwellovu totožnost. Poté se věnoval jen psaní, jak řadě románů se svým nejznámějším hrdinou Georgem Smileym, tak knihám stojícím samostatně.

David Cornwell. Čtenářům známý jako John le Carré.
Svět zbystřil. John le Carré vydává vzpomínky špiona

Le Carrého proslavily zejména romány Špion, který přišel z chladu a Jeden musí z kola ven. Román Jeden musí z kola ven se roku 2011 dočkal úspěšné filmové podoby s Garym Oldmanem, Colinem Firthem a Benedictem Cumberbatchem v hlavních rolích. Podle knihy Malá bubenice v roce 1983 vznikl film s Diane Keatonovou v hlavní roli, před dvěma lety pak seriál BBC.

V letošním roce vyšla v Česku vzpomínková kniha Holubí tunel a poté český překlad jeho dalšího románu Agent na cizím hřišti. Nové dílo proslulého anglického autora špionážní literatury přeložil Michael Žantovský.

V originále se jmenoval Sharkey. Nikdy nedosáhl takové proslulosti jako jiný literární hrdina z knih sira A. C. Doylea, geniální detektiv Sherlock Holmes. Ale přesto vydaly příhody tohoto zavilého kapitána na tucet námořnických povídek.
Knižní tipy Deníku: Čím trpěl Karel IV. a kdo je kapitán Žralock?

"S romány Johna Le Carrého jsem se setkal ještě za komunismu, kdy se k nám nanejvýš pašovaly. Můj první Le Carré byl, myslím, Jeden musí z kola ven, který je součástí takzvané Smileyho trilogie či volné pentalogie tvořící dle mého názoru jádro a vrchol Le Carrého díla. Od té doby jsem přečetl, troufám si říci, všechno, co napsal. Osobně jsem se s ním seznámil před deseti lety, jako překladatel až nyní nad Holubím tunelem," uvedl svého času Žantovský.

Holubí tunel 

Beletristicky pojaté vzpomínky Holubí tunel nabízejí vzpomínky Le Carrého na jeho dětství, na práci pro tajné služby i dlouholetou literární kariéru. Jedním z protivníků, na které vzpomíná, je i někdejší ředitel české rozvědky Oldřich Černý.

Karel Hvížďala
Spisovatel Karel Hvížďala: Psaní je pro mě posedlost, které se neumím vzdát

"Ačkoli znám do detailu jeho dílo a o mnohém jsme spolu i hovořili, teprve z Holubího tunelu jsem se dozvěděl o jeho podílu na poskytnutí azylu v Británii Vladimíru Pucholtovi a na jeho proměně z nejznámějšího českého herce své generace v jednoho z nejoblíbenějších torontských pediatrů," podotkl překladatel Žantovský.