Celých deset let pracoval americký spisovatel Anthony Doerr na knize JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME. Okamžitě po prvním vydání (květen 2014) však román spustil obrovskou lavinu zájmu nejen literárních kritiků, ale i čtenářů. Dlouhých 58 týdnů vydržel bez problémů na vrcholu žebříčku The New York Times a stal se jednou z deseti nejprodávanějších knih roku vůbec.

Kniha JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME byla nominována na cenu National Book Award, získala medaili Andrewa Carnegieho za beletrii a mnohá další ocenění. Nejvýznamnější – Pulitzerova cena – jí bylo uděleno letos v dubnu.

Po celém světě si příběh Marie-Laury a Wernera pořídilo téměř dva miliony lidí, a to včetně amerického prezidenta Obamy.

Nyní se s románem JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME může seznámit i český čtenář. Vychází v úterý 15. září u nakladatelství MOBA a z originálu ALL THE LIGHT WE CANNOT SEE jej přeložil Jakub Kalina.

JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME, Anthony Doerr

JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME.Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství? V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje ho věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo.
Blíží se chvíle osudového setkání…