Vykládací karty si namalovala pěvkyně Ema Destinnová proto, aby předpověděla svůj osud. Po roce 1916 ji totiž rakouská policie nařídila domácí vězení na jejím zámečku ve Stráži nad Nežárkou. Kromě nich jsou na výstavě k vidění karty, které používali kouzelníci při svých vystoupeních nebo karty, které si naši předci pořizovali pro radost sobě nebo svých přátel.

Malované karty Emy Destinnové. Variace na karty Mikoláše Alše

„Jde například o zajímavé karty s národními motivy, které namaloval domažlický malíř Karel Kuneš. Jsou variací na národní karty Mikoláše Alše a vytvořil je v době protektorátu, což představovalo národností počin," říká předseda Clubu sběratelů hracích karet Petr Bílý. „Na výstavě jsou i exponáty, u kterých autora neznáme. Pátráme po nich. Kdyby někdo na výstavě autora poznal, budeme rádi, pokud to našemu klubu řekne," pokračuje Petr Bílý.

Členové klubu doplňují sbírky zajímavých karet včetně balíčků, které nejsou kompletní, nepřetržitě. Podle slov Petra Bílého to, že nejsou balíčky kompletní, nevadí. Míšeňský porcelán se prý také nevyhodí, když chybí jeden hrníček.

Mystické mariášové karty od Petra Nového

Výstava nabízí samozřejmě i zajímavý pohled do karetních her. Na výstavě jsou tematicky zastoupené všechny oblasti – karty trikové, vykládací, včetně tarotu, mariášové, žolíkové i taroky.

„Expozice je doplněná výpravným katalogem a jednou z vystavených her, vydanou Clubem sběratelů hracích karet a společností Hrací karty s.r.o, která je jeho členem. Jde o Mystické mariášové karty, které v době základní vojenské služby v roce 1962 vytvořil během svého pobytu ve vojenském vězení vojín základní služby Petr Nový," dodal předseda Clubu sběratelů hracích karet Petr Bílý.

Výstava v Pražské galerii Scarabeus (Praha 7, Jana Zajíce 7) potrvá do 14. 9. 2014. Otevřeno je každý den od 11 do 18 hodin. V ceně vstupného, které je 80 korun (snížené pro děti a důchodce na 40 korun) je zahrnutý i vstup do přilehlého muzea kávy.