„Parádně se jim to všem povedlo," netajila nadšení Olga Heřmánková z Holešova, která přijela hlavně kvůli své dcerce působící v Dětském folklorním kroužku (DFK) Fryštáček.

„Chtěla do něj vstoupit sama, nějak ji to nadchlo, pořád ji to baví, tak postupuje dál a dál. Snad u toho i nadále vydrží," dodala hrdá maminka.

Festival je hned několikrát výjimečný.

„Předně je to jeden z největších dětských folklorních festivalů v okolí, za další jej pořádají děti. V naší Mladé Kašavě je necelá třicítka náctiletých, kteří si to celé moderují, pomáhají, staví, chystají, zásobují jídlem. Je tomu tak proto, aby se děti nějak naučily pracovat zase pro ty mladší," vyzdvihuje hlavní organizátor festivalu Kamil Gyuricsek. S letošním ročníkem byl nadmíru spokojený, počasí přálo, návštěvnost byla dobrá.

Například s místním Valašským souborem Kašava vystoupil Jan Šála z Držkové. Tancovat v něm začal, když nastoupil do prváku na střední. Folklor má prý v krvi.

„Sestra hraje v kašavské cimbálové muzice ve starších, taťka v Kašavě zase přes patnáct roků tancoval. Celá naše rodina je vlastně folklorní," usmíval se Jan Šála. Do budoucna by v kašavském souboru rád zůstal i nadále. Pokud se mu však podaří splnit si sen o studiu na vysoké škole v Brně, rád by byl také členem brněnského souboru Ondráš.

Hostem letošního pátého ročníku, který se střídavě koná ve Fryštáku a Kašavě, byly hlavně soubory ze slovenské obce Terchová, dále brněnské Dětské taneční studio Ondrášek, DFK Pitíňánek (Pitín), DFK Dřinky (Šumice) či třeba DFK Vonička (Zlín).

„Jsem tu jako doprovod dcerky. Musím říct, že je to perfektně zorganizované," netajila nadšení Slovenka Alena Balážová z Terchové.